29 листопада у ЛНУ ім. І Франка розпочалась Міжнародна наукова конференція «Моє служіння Україні», присвячена о. Йосафату Жану ЧСВВ.
Молитву і благословенням учасникам та доповідачам уділив Преосвященніший владика Іриней Білик, ЧСВВ, канонік Папської базиліки Santa Maria Magiore.

Виступ о. Єроніма Гріма, ЧСВВ, віце-ректор ВІФБС ім. митрополита Йосифа Велямина Рутського та співпрацівник Місії Постуляції святих УГКЦ стосувався монашого покликання о. Йосафата Жана, ЧСВВ який виростав в франкомовній родині у Канаді і уже у зрілому віці як священник зустрівся з українцями вірними греко-католиками і власне тоді він вибрав монаше життя. Аудіо
Професор Петро Шкарб’юк у описав вклад ієромонаха у служіння о. Йосафата в Чині коли він приїхав в Галичину де вивчав мову виховував учнів у колегіумі у Бучачі і потрапив у вир національної боротьби за українську державність. Він зазначив про його краєзнавчі подорожі й особливості вивчення української мови, а також навів цитати о. Йосафата, що віддзеркалюють жертовність й готовністьфранко-канадського душпастиря послужити війську українців УГА як військовий капелан а у час дипломатичної місії як перекладач. Аудіо

Про дипломатичний період життя о. Йосафата Жана і зустріч з папським нунцієм Акілле Ратті у Варшаві, який
згодом став папою Пієм ХІ. На основі листування та щоденника Пія ХІ та мемуарів о. Йосафата Жана доповів о. Атанасій Маквей з Торонтського університету зумів відтворити особливості їхніх ділових та особистих стосунків.
Завершився перший день конференції представленням двох книг о. Атанасія Маквея. Перша містить важливі документи з Ватиканського Апостольського архіву, які стосуються штучного Голодомору в Україні 1932-1933 рр. Друга ж, присвячена Блаженному Микиті Будці. Ці дві книги є важливими також з огляду на те, що написані англійською мовою. Таким чином, із зазначеними темами має можливість ознайомитись іноземна аудиторія. Аудіо
30 листопада - другий день дослідження спадку о. Йосафата Жана, ЧСВВ.
Розпочали конференцію молитвою і доповіддю «Історичний контекст душпастирської та дипломатичної діяльності о. Жана». Науковець Олег Павлишин, почавши від періоду Першої Світової війни, розповів про морально-суспільну ситуацію України, навівши різноманітні історії з життя церковних діячів, доповідач окреслив історичні події, які вплинули на служіння о. Йосафата Жана, ЧСВВ.
Друга доповідь у вигляді відеозапису про студитський період у житті о. Йосафата розповів о. Юстин Бойко, СУ вказавши на пастирську діяльність ієромонаха, який у 1923 року на прохання митрополита А. Шептицького виїхав у Боснію для відновлення українського монастиря Студитів в Камениці, ставши на короткий період студитом. Крім того, о. Юстин більше розповів про історію Каменицького монастиря.
Наступною важливою розповіддю поділився о. Артемій Новіцький, ЧСВВ. Він підготував доповідь на тему «Україна в країні кленового листка: служіння о. Йосафата Жана в Канаді (1931-1972)». Ієромонах, вказуючи на цікаві факти із душпастирського та національно-суспільного служіння о. Жана, показав його велику жертовність заради своїх парафіян та всіх українців. При цьому о. Артемій висвітлив особливості характеру та чеснот о. Жана.
Про діяльність о. Жана у Великій Британії розповів о. Атанасій Маквей у своїй доповіді на тему: «Метрополія всесвіту: отець Жан як декан УГКЦ у Великій Британії». Доповідач зазначив, що о. Жан був практично початківцем у розвитку структур УГКЦ на даній території, розпочинаючи із заснування парафії.
Ще одна доповідь, яку приготувала правнучка першого українця в Канаді Карен Леміскі, виголосив о. Артемій. Вона стосувалась колекції, які містяться у музеї Василіян в Мондері. Саме експонати українських старожитностей, які зібрав о. Йосафат Жан, склали основу даного музею, у якому міститься 12 000 предметів. Автор доповіді наголосила, що о. Жан безпосередньо вчився і взяв приклад з митрополита Андрея, який дбав за культурну спадщину України. Музей також містить архіви та пам'ятки різного формату, пов'язані з історією історії Чину св. Василія Великого та Католицької церкви обох обрядів. Йдеться і про пам'ятки, недоступних широкому загалу.
Цього дня присутні відкрили для себе чимало цікавих розповідей та фактів з життя відомого церковного й суспільного діяча, ідеаліста о. Йосафата Жана, ЧСВВ, який подав чималий приклад у плеканні любові до українців.
Приготував о. диякон Яків Шумило, ЧСВВ
Немає коментарів:
Дописати коментар