Сторінки

пʼятниця, 22 грудня 2023 р.

Слава во вишніх Богу! На землі мир, в людях благовоління!

Різдво Христове, худ. Маряна Фляк
Дорогі у Христі! Прийміть побажання миру і радості у цей час Різдва. Вітаємо словами праведного Андрея Шептицького з наук священикам 1917 р. роздуми Різдва ...Загальний порядок Божої мудрости, як Його дари і тайни Його мудрости не однаково доходили до всіх, але безпосередньо до декого, а через них до інших. Тому і при самому 'Христовому Рождестві хотіла Божа мудрість явити Його деяким вибраним поза Пречистою Його Матірю та св. її Обручником. Потреба було Христові свідків. Пречиста Діва й св.Йосиф були Йому так близькими, коли були чи називалися Його родителями. їхнє свідоцтво було б видалося людям підозрілим. Тому при самому Христовому Рождестві являється Христос і чужим. В сам день народження через ангелів являється пастирям. Відтак царям чи мудрецям зі Сходу, через чудесну звізду. Вкінці Симеонові й Анні у єрусалимському храмі через надтхнення Святого Духа.

Передусім треба нам спостеречи як то Божа мудрість вибирає відповідну дорогу до того, щоб датися людям пізнати. Пастирі були цілою історією ізраїльського народа приготовані на це, щоб від ангелів з неба дістати відомости про Божі справи.-Тому Бог промовляє до них через ангелів.

середа, 20 грудня 2023 р.

Ювілей Патріарха "Кобзар Незалежної України" і "Любомир Гузар. Cпогади"


19 грудня у Києві відбулася презентація книжки «Кобзар Незалежної України. Блаженніший Святослав про Блаженнішого Любомира» — книжки спогадів Глави УГКЦ про патріарха Любомира Гузара.

Відкрив презентацію Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав та п. Оксана Климончук, яка записала й упорядкувала його спогади. Модерувала розмову поетеса п. Мар’яна Савка, засновниця і головна редакторка «Видавництва Старого Лева», яке й видало книжку. Уривок

Книжка устами Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава розповідає про шлях Любомира Гузара до патріаршества УГКЦ, його роль у становленні незалежності України, розвитку Церкви після розпаду СРСР, а також про те, як йому вдалося посприяти приїзду папи Івана Павла ІІ та змінити ставлення світу до України.

пʼятниця, 24 листопада 2023 р.

Звернення Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні до дев’яностої річниці Голодомору-геноциду

Україна не вмерла 90 років тому. Із зерен, захованих у долонях наших братів і сестер, проросла свобода. Жодному злу не під силу сплюндрувати цей врожай. Його захищає наш народ. Його захищає людство. Його захищає Господь. Хай вічною буде пам’ять про невинних жертв Голодомору-геноциду. «Задля правди, що перебуває в нас і буде повік з нами» (ІІ Ів. 1, 2), хай якнайшвидше настане наша Перемога.

середа, 22 листопада 2023 р.

Четвертий том книги «Випробувані, як золото в горнилі»

  Місія "Постуляційний центр беатифікації й канонізації святих УКГЦ" видала заключну книгу серії «Випробувані, як золото в горнилі», де постають історичні постаті блаженних, мучеників об’єднаних одним прагненням: іти за Христом до кінця. У момент зустрічі з переслідувачами вони проявили відвагу та виступили на захист життя ближніх і правд Христової віри. Вибір християнської віри у житті, перемінив їх, вони стали для нас справжніми «іконами вірності», сяйво яких і нині освітлює Церкву.
  Життєписи основані на свідченнях і документах беатифікаційного процесу, ілюстровані історичними фото та іконами та молитвами до блаженних. Книга розрахована для читачів, як з кола духовенства, катехитів і вірних УГКЦ, так і людей яких цікавить доля християн у СРСР у ХХ ст.

  До читачів із своїм словом звернувся Блаженніший Святослав, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви:

пʼятниця, 17 листопада 2023 р.

Папа Франциск: мистецтво промовляє до душі

Зустрічаючись із меценатами музеїв Ватикану, Святіший Отець зауважив, що християнське мистецтво доносить важливе послання милосердя та підбадьорення всім віруючим та невіруючим людям. 9 листопада 2023 р. Папа Франциск прийняв на аудієнції меценатів музеїв Ватикану, згуртованих у асоціацію «Patrons of the Art in the Vatican Museums», яка 1983 р. була заснована в США, а сьогодні має представництва також у інших країнах на різних континентах. Вони від 6 по 10 листопада зібралися у Римі на конференцію, присвячену 40-літтю від заснування. У своєму слові Святіший Отець подякував присутнім за співпрацю у важливій справі збереження та реставрації мистецької та культурної спадщини музеїв Ватикану.

                                                о. Яків Шумило, ЧСВВ - Ватикан

четвер, 16 листопада 2023 р.

«Кожен з нас покликаний до святості» – Папа Франциск

16 листопада 2023 р. папа Франциск прийняв на аудієнції учасників конференції «Спільнотний вимір святості», яку організувала Дикастерія у справах святих. Конференція, яка проходила протягом 13-15 листопада 2023 р. у Римі, охоплювала розгляд даної теми у різних аспектах та включала кілька свідчень. У слові Святіший Отець зосередився на універсальному покликанні до святості. Зустрічаюсь із учасниками конференції, що відбувалася у Римі під егідою Дикастерії у справах святих, Святіший Отець відзначив спільнотний вимір святості, яка об’єднує навколо Христа багатьох людей.

вівторок, 14 листопада 2023 р.

Комісія новомучеників - напрямні збору інформації

Комісія, яку Папа Франциск скликав у рамках приготування до Святого Року 2025, накреслила напрямні щодо збору інформації та дослідження життя свідків віри, які протягом першої чверті ХХІ ст. пролили кров за Христа.
о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ – Ватикан

Як ми повідомляли, 5 липня 2023 р. у Ватикані було оприлюднено лист Папи Франциска, яким він створив при Дикастерії в справах визнання святих «Комісію новомучеників – свідків віри», що з огляду на Ювілей 2025 року, який проводитиметься під гаслом «Паломники надії», покликана опрацювати каталог «усіх тих, хто пролив кров за віру в Христа та свідчення Його Євангелія». Їй доручено продовжити працю, яку з нагоди Великого Ювілею Двотисячоліття ініціював святий Іван Павло ІІ, досліджуючи історії свідків віри ХХ століття. Нова комісія збере відомості про новомучеників, які пролили свою кров за віру після 2000 року.

понеділок, 13 листопада 2023 р.

У музеї історії релігії - виставка «Йосафат Кунцевич: феномен пам’яті»

 13 листопада у Львівському музеї історії релігії представили виставку «Йосафат Кунцевич: феномен пам’яті». Виставка присвячена 400-річчю його мученицької смерті. Партнер проєкту ― Центральний державний історичний архів України, м. Львів. Виставка триватиме до середини січня 2024 року. 

Кураторка – Наталія Матлашенко, зав. експозиційного відділу «Історія УГКЦ» Музею історії релігії у Львові.

Ювілейні дати завжди створюють особливий інтерес, спонукають до роздумів і діалогів. Виставковий проєкт пропонує подивитися на постать Йосафата Кунцевича в історичному контексті, сформувати власну неупереджену думку про складні, але важливі періоди нашої історії, які в подальшому вплинули на формування української нації, її ідентичності. Експозиція презентує постать святого священномученика Йосафата, уродженця українського міста Володимира (сьогодні Володимир-Волинський), ченця Чину святого Василія Великого, архиєпископа Полоцького, Київської Унійної митрополії. Він був прихильником союзу православних і католиків і за девіз вибрав слова Євангелії Да всі будуть одно. Брав активну участь у полеміці щодо унії. Внаслідок міжконфесійного конфлікту загинув 12 листопада 1623 року, а 1643 року був беатифікований а у 1867-го Папа Пій IX проголосив його святим.

середа, 1 листопада 2023 р.

Кир Андрей про вшанування полеглих

Кожна важніша подія в житті одиниць, і родин, і цілої суспільности – народу – звертає думку й серця християн до Всевишнього Сотворителя неба і землі, бо від Його Провидіння залежить доля і людей, і народів. Тому й усі національні річниці обходять християни молитвами й торжественними богослуженнями. Знають, що від благодаті Всевишнього і від Його святого благословення мають випросити собі кожний зокрема і цілому свому народові всі ті дари небесні, яких потрібно до всестороннього і щасливого розвитку всіх народних сил і прикмет і до благословенного розвитку духового й матеріяльного життя народу.

У день Першого листопада зберуться по наших церквах українці, віруючі християни-католики, щоби перед престолом Всевишнього предложити свої молитви, подяки та прохання. Виславляючи передовсім усемогучу силу Спасителя нашого і Царя Христа, будемо складати Йому подяку за всі «даянія блага» і за всі «совершенні дари» що задля заслуг Його життя і смерти спливають на наш нарід кожної днини. Будемо благати Христа Спасителя за милосердя для всіх тих, що терплять, будемо поручати Його милосердю душі всіх померших, а особливим способом – тих, що поклали буйні голови на полях слави і сповненого обов’язку.

четвер, 28 вересня 2023 р.

Конференція ювілею 250 ліття ікони Почаївської Богородиці

30 868

28–30 вересня 2023 р. провінція Найсвятішого Спасителя Василіянського Чину Святого Йосафата в Україні, Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ, Інститут історії Церкви УКУ првели у Марійському духовному центрі Зарваниця провели  міжнародну наукову конференцію «Почаївський феномен: василіянський монастир Успіння Пресвятої Богородиці в історії і культурі України»,  . Як повідомлялося раніше, КОНФЕРЕНЦІЯ  ЮВІЛЕЮ 250-літтю коронації Почаївської БОГОРОДИЦІ.

29 вересня 

Привітальне слово    митрополита Василя 

Презентація виставки видань історії монастиря в Почаєві. Каталог видань

 Володимир Мороз, канд. іст. наук, науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ, «Шлях Почаївського монастиря в Унійну Церкву: передумови, обставини та історія прийняття рішення 1712 р.».

Віталій Козак, о., доктор східних церковних наук Папського Східного інституту в Римі, синкел Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ. «Вплив соціально-культурного середовища на становлення релігійних традицій Почаївського монастиря та їх відображення в історіографії ХІХ–ХХ ст.».

Наталія Бондар, кан. іст. наук, ст. науковий співробітник, зав. відділу стародруків та рідкісних видань Інституту книгознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. «Порівняльна характеристика видавничої діяльності друкарень Почаївського Успенського монастиря та Києво-Печерської лаври».

вівторок, 26 вересня 2023 р.

Книга агіотерапії - шлях зцілення через зустріч людини з Богом

 «Багато покликаних, але вибраних мало» – стверджує Господь Ісус в Євангелії від Матея (22, 14), вказуючи на дисонанс, який не раз існує між зовнішньою приналежністю до певної спільноти (у притчі це – запрошені на весільнии бенкет) і браком відповідного «одягу», в якому Отці Церкви вбачали стан благодаті, внутрішнє уподібнення до Христа, в якого зодягається кожний віруючий християнин (пор. Гал 3, 27) через Таїнства християнського втаємничення і без якого неможливо брати участь у вічному бенкеті Божого життя на небі.

Втім, прийнявши Святе Хрещення, як правило, у віці немовляти, переважна більшість  сучасників дорослих християн, що на цей час складають основу наших церковних спільнот, не мала нагоди пройти шлях християнського втаємничення, осягнувши зрілість у вірі. Можна сказати, що вони так і залишилися «немовлятами» у вірі, не дійшовши до глибинного пізнання того скарбу, якии вони отримали у Хрещенні і живуть, так насправді не «засмакувавши», який добрий Господь (пор. Пс. 34, 9), і не «урухомивши» потенціал Святого Духа, який Господь заклав у їхнє життя, вчинивши їх членами свого Таїнственного Тіла, яким є Церква.

Тож не дивно, що дехто, зауважуючи невідповідність між декларацією віри і її свідченням (або радше анти-свідченням) конкретними ділами у житті багатьох наших сучасників, зі смутком доходить до висновку, що в нас «багато охрещених, але мало справжніх християн».

Саме підручником, який має допомогти нам ставати щораз то більше справжніми християнами, можна назвати цю цінну книжку світлої пам’яті професора Томіслава Іванчича «Зустріч із живим Богом»

середа, 20 вересня 2023 р.

«Святий Йосафат - пастир, який віддав життя за єдність Церкви»

 

У стінах Василіанського інституту філософсько-богословських студій (далі ВІФБС) ім. Йосифа Велямина Рутського,  відбулася міжсемінарійна студентська конференція «Святий Йосафат - пастир, який віддав життя за єдність Церкви», до 400-річчя мученицької смерті святого Йосафата. Відео доповідей

До учасників конференції вітальним листом звернувся Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ: «У цьому листі хочу привітати всіх учасників міжсемінарійної студентської конференції «Святий Йосафат - пастир, який віддав життя за єдність Церкви», що присвячена 400-річчю мученицької смерті святого Йосафата й проводиться в гостинних стінах Василіанського інституту філософсько-богословських студій ім. Йосифа Велямина Рутського. Щиро дякую всім, хто організував цей важливий науковий захід, доповідачам і дорогим семінаристам, для яких цей священномученик хай стане прикладом у вірі. Прошу в милосердного Бога, щоб Він вас щедро благословив і вчинив плідною цю конференцію для кожного з вас.

вівторок, 22 серпня 2023 р.

Літні арт резиденції "Естафети миру" під покровом Церкви

Перший пленер 33 фіналісти "Естафети Миру" міжнародного конкурсу "Золотий мольберт" провели у монастирі сестер Пресвятої Родини у Гошеві з 2 по 8 липня 2023 . Оточені краєвидами Карпат юні художники створили композицію - "Світ моїми очами".
Учасники під проводом куратора хдожника з Харкова Сергія Грічанка та п. Ольги Михайлюк педавали через колір і форму власне світобачення гармонії внутрішнього світу який передавали у власний неповторний спосіб

Крім роботи діти мали можливість відвідати монастир на Ясній Горі та помандрувати 
на скелі Довбуша у Бубниці та надихнутися краєвидами водоспадів та гір біля м. Вигоди мандруючи вузькоколійкою "Карпатського трамваю". Молитва у монастирі та спілкування з сестрами вплинуло на сюжети художників, зокрема Вікторія Мокіна включила монастир і краєвиди Карпат у свою композицію. 

ДРУГИЙ  ПЛЕНЕР міжнародного конкурсу дитячої творчості “Золотий мольберт” у темі "Ангели миру України". 36 учасників фіналу форуму привітав і поблагословив Кир Ігор Возьняк, митрополит Львівський який прийняв фіналістів у стінах Львівської семінарії Святого Духа УГКЦ. 

Напротязі пяти днів юним митцям знані художники України передають секрети майстерності і допомагають розвивати власне бачення світу. 

вівторок, 15 серпня 2023 р.

Пастирське послання Блаженнішого Святослава про церковний календар

Оновлюючи літургійний календар, церква втілює в життя реформу, що назріла давно. Про це йдеться у Пастирському посланні Блаженнішого Святослава до вірних УГКЦ про оновлення церковного календаря.

«УГКЦ в Україні, починаючи з 1 вересня 2023 року Божого, у відповідь на знаки часу дотримуватиметься григоріанського стилю у відзначенні нерухомих свят, які ми обчислюємо за астрономічним сонячним календарем. Дні рухомих свят, які підраховують за місячним календарем, зберігаються згідно з теперішньою Пасхалією — ми очікуємо на те, що невдовзі всі християнські Церкви встановлять спільний осучаснений спосіб визначення дати Пасхи", — наголошується в посланні.

Блаженніший Святослав зазначає, що календарна реформа сприятиме єднанню вірних в Україні та за її межами, адже більшість закордонних єпархій та екзархатів уже раніше впровадили новий стиль.

четвер, 10 серпня 2023 р.

У всесвітній день молоді - вірогідне чудо

 « Я відкрила очі і усвідомила, що бачу чудово»; це слова Хімени, 16-річної іспанської дівчини, яка стверджує, що чудом повернула зір після прийняття Пресвятої Євхаристії у Фатімі (Португалія), під час Меси на Всесвітньому дні молоді ( СДМ — зустріч молоді Католицької Церкви, ініційована Папою Римським Іваном Павлом ІІ у 1985 році).

вівторок, 25 липня 2023 р.

Ювілей 2025 комісія збору свідчень про Новомучеників

Папа Франциск з огляду на Святий Рік 2025 своїм листом створив при Дикастерії у справах Святих «Комісію Новомучеників – Свідків Віри», покликану розробити каталог мучеників які пролили кров за Христа протягом останньої чверті століття. Аналогічна ініціатива була реалізована святим Іваном Павлом ІІ в рамках приготування до Ювілею 2000 року.

пʼятниця, 30 червня 2023 р.

Папа Франциск оприлюднив декрети мучеництва і чеснот

У четвер, 22 червня 2023 р., Святіший Отець Франциск прийняв на аудієнції Його Еміненцію кардинала Марчелло Семераро, Префекта Дикастерії у справах Святих. Під час аудієнції Римський Понтифік уповноважив Дикастерію у справах Святих оприлюднити декрети щодо:

героїчної практики чеснот слугині Божої Лучії де Хесус і до Корасао Непорочної (хресне ім’я  : Лучія дос Сантос), монахиня ордену босих кармеліток. Народилася 28 березня 1907 року в Алжустрелі (Фатіма, Португалія). У 1915 р. коли вона разом з друзями пасла отару, їй тричі явилася Богородиця. Протягом усього життя вона віддано жила посланням Матері Божої. Після передчасної смерті двох двоюрідних братів і сестер залишилася у Фатімі до 1921 р. Лучія вступила до коледжу сестер Доротеянок у Віларі (Порто). 24 жовтня 1925 р. вступила до того ж релігійного інституту, як постулянтка у Туї в Іспанії, склавши вічні обіти 3 жовтня 1934 р. У 1946 р. повернулася до Португалії, де вела життя згідно монаших правил у молитві та праці. Померла 13 лютого 2005 р. в Коїмбрі (Португалія). У 2006 р. її тлінні останки були перенесені до базиліки Матері Божої Вервиці у Фатімі. З дитинства Преподобна мала глибоке бажання йти дорогою святості. Вона володіла гострим інтелектом, який дозволив їй навчитися читати й писати, вести щоденник і вести листування. Мовчання та скромність були характерними для її духовного життя, була щедрою до нужденних, для яких здійснювала благодійні справи через людей, яких час від часу призначала. Зважаючи на велику славу святості, якою втішалася, папа Венедикт XVI відмовився від 5-річного очікування до відкриття справи беатифікації, а папа Франциск визнав праведність її життя геройської практики чеснот.

пʼятниця, 23 червня 2023 р.

Ангел Милосердя. Слуга Божа Анатолія Боднар

 18 червня у Римі у катедральному храмі Жировицької Божої Матері і святих
мучеників Сергія і Вакха завітали Сестри Служебниці Непорочної Діви Марії з презентацією книги "Ангел милосердя. Слугиня Божа Анатолія Боднар". 

Презентацію цієї книги провела директор Катехитичного відділу Апостольського Екзархату с. Луїза Цюпа, СНДМ, разом з с. Селією Антоніо, СНДМ. Спочатку с. Луїза зазначила: "Ця книга є надзвичайно вражаючою і вдумливою розповіддю про життя і служіння жінки, яка присвятила своє життя служінню Богу та людям. "Ангел Милосердя" розповідає історію сестри монахині, яка була віддана своїй вірі та покликанню. Книга пропонує нам унікальну можливість заглибитися в її життя, дослідити її внутрішній світ та переживання, а також розглянути вплив її віровчення на щоденне життя".  С. Луїза продовжила: "Одна з ключових тем, яка висвітлюється в цій книзі, є милосердя. Сестра монахиня віддана служінню бідним, хворим та потребуючим, і ми спостерігаємо, як її віра впливає на тих, з ким вона зустрічається. Через своє милосердя вона стає джерелом надії та підтримки для багатьох людей. Ця книга є віддзеркаленням справжнього духовного досвіду, який надихає читачів до саморозвитку та пошуку власного покликання. Вона заохочує нас задуматися про глибоке значення віри, милосердя та самовідданості, і надихає нас діяти відповідно до наших переконань і цінностей".

Після презентації книги, парох Катедрального храму о. д-р. Петро Голіней звернувся до сестер зі словами подяки: "Ваші слова про книгу і автора дійснозмусили нас замислитися над глибоким значенням її змісту. Ваша розповідь про тематику книги та її вплив на наші душі допомогла нам зрозуміти, наскільки важливо дбати про духовний розвиток. Також, ви продемонстрували нам свою глибоку ерудицію та знання, що ще більше посилило наше враження від презентації. Ви підійшли до цього завдання з такою сильною вірою і відданістю, що ми не могли не бути захоплені та натхнені вашими словами".Отець Петро також додав: "Крім того, я хотів би висловити подяку за вашу безмежну підтримку і турботу про нашу парафію, адже неодноразово сестри саме вашого згромадження є відкриті до співпраці з нашою громадою. Ваше служіння надає нам сили і спонукає до більш глибокого зосередження на нашому духовному розвитку. Ми дуже вдячні вам і всім сестрам служебницям за ваше неоціненне служіння, вміння надихати нас і приводити до роздумів. Нехай Господь завжди оберігає вас і надає мудрості та сили продовжувати вашу благородну місію".

Джерело Прес-служба Катедрального храму 

четвер, 22 червня 2023 р.

Блаженні Новомученики моліть Бога за нас!

Мученики- джерело чудотворної сили якою вони діють у Церкві стверджував праведний Кир Андрей Шептицький у посланні  про почитання мучеників у 1941 р. тому наш борг вдячності за дар свободи Церкви та незалежності України виражається у  їх вшануванні пам'яті і наслідуванні прикладу їх життя.  У 2023 р. теж вшановуємо 400-ліття мученицької смерті свщмуч. Йосафата Кунцевича за єдність з Апостольським Престолом. Слідом за ним пішли на мученицьку смерть василіяни у Полоцьку, загинувши від рук царя Петра І. Загалом, історія Греко-Католицької Церкви, особливо у ХХ ст., є історією ісповідників віри і мучеників, зокрема царського в’язня – праведного Кир Андрея та митрополита Кир Йосифа Сліпого, який понад 18 років провів у сталінських таборах. Життєвим кредо греко-католицьких священників була праця поширення віри у Господа Бога та плекання християнської культури в українському народі. У добу лихоліття ІІ світової війни душпастирі Львівської архиєпархії УГКЦ, як о. Микола Конрад, парох у Страдчі та о. Андрій Іщак парох на Сихові у Львові через пролиття крові засвідчили віру Христову та єдність з Апостольським Престолом.

понеділок, 29 травня 2023 р.

Твори дітей "Естафети миру" у Національному музеї

 Папа Франциск звернувся до творчої молоді і вказав що мистецтво є «протиотрутою до менталітету розрахунку і одноманітності», як «виклик нашій уяві, нашому способу бачення речей», аж до того, що «саме Євангеліє є мистецьким викликом із «революційним» зарядом, що ви покликане висловити завдяки вашому генію зі словом протесту, заклику, окрику», бо «сьогодні Церква потребує вашого генія поетів, письменників, сценаристів і режисерів навколо теми поетичної уяви та католицького натхнення. На аудієнції, Понтифік розповів про власний особистий досвід молодого вчителя літератури сказав присутнім: «ви очі, що бачать і які мріють» і «голос тривог людських» «Ви серед тих, хто формує нашу уяву», 
тому раджу: «Не втрачайте подиву живого буття». 

четвер, 18 травня 2023 р.

Свідчення святості життя у процесах прослави святих

17 травня 2023 р., на прохання голови Постуляційного центру (м. Львів), о. Полікарпа Марцелюка, з ініціативи Богословського Наукового Товариства, що функціонує при Вищій Духовній Семінарії Тернопільсько-Зборівської архиєпархії, із благословення ректора семінарії о. Івана Римара, у стінах цього духовного закладу відбулася конференція на тему: «Популяризація та збір свідчень, як основа канонізації святих УГКЦ». 

Доповідачі митрофорний протоієрей о. д-р. Андрій-Іван Говера, синкел у справах мирян Тернопільсько-Зборівської архиєпархії, та о. Андрій Желіско, референт у справах канонізації Тернопільсько-Зборівської архиєпархії представили потребу повноти досліджень  для успіху процесу на римській стадії.  Спочатку о. Андрій-Іван Говера розповів про важливість збирання свідчень щодо нових кандидатів на святих нашої церкви у єпархіальній стадії по парафіях. Презентація. Акцентував увагу на тому, щоб семінаристи, як майбутні священнослужителі, вміли плекати славу святості життя, чеснот чи мучеництва можливих Слуг Божих на парафіях, куди підуть на служіння.

четвер, 11 травня 2023 р.

Анонс книги про Кир Андрея "Задля любові до свого народу"

Побачила світ книга о. Августина Бабяка,  "Задля любові до свого народу" про життя і чесноти праведного митрополита Андрея. Презентацію плануємо 4 липня  о 16.00 год. у рамках семінару в Інституті історії Церкви УКУ.

Пропонуємо Вашій увазі резюме автора про книгу. У 2022 р. виповнилося 130 ліття іерейських свячень молодого василянина Андрея Шептицького у катедральному храмі св. Івана Хрестителя у княжому місті Перемишлі. Цей ювілей спонукав мене до написання книжки в італійській мові щоб про визначну постать нашої Церкви і народу взнали італомовні читачі і ось у співпраці з проф. Серджо Танзарелла у італійському видавництві побачила світ книга Agostino Babiak, Per amore del suo popolo, Pozzo di Giacobe 2023. Базовим матеріалом для мене було Positio – досьє документів і свідчень справи беатифікації праведного Андрея; живі свідчення людей, які за життя бачили та спілкувалися із Митрополитом та цінні, але досі не цитовані архівні матеріали.

Метою книги є висвітлити віру, духовність і людяність праведного митрополита Андрея Шептицького (1865-1944) у його майже півстолітньому єпископському служінні, як стійкого провідника Греко-Католицької Церкви і українського народу у важкому суспільному стані та політичному контексті домінування імперій та тоталітарних держав; його постать і вчення водночас є актуальним для українського народу, який і сьогодні шукає та утверджує національну та церковну ідентичність плекаючи цінності притаманні європейській спільноті.

понеділок, 8 травня 2023 р.

Проща Родин Рудки-Прилбичі

Проща започаткована у 2015 р. дає надхнення ПРОЧАНАM У ЦИХ РОКАХ ВИПРОБУВАНЬ І БОРОТЬБИ УКРАЇНИ КРОКУВАТИ З ВІРОЮ У ВОСКРЕСЛОГО ХРИСТА. ПРОЩУ РОДИН ПОСВЯТИЛИ МОЛИТВІ ЗА РОДИНИ,  ЯКІ ВТРАТИЛИ НА ВІЙНІ, БАТЬКІВ І ДІТЕЙ В ЧАСІ ОПОРУ ГІБРИДНІЙ І ВІДКРИТІЙ ВІЙСЬКОВІЙ АГРЕСІЇ РФ.
Літургією у храмі Пресвятої Євхаристії та молитвою перед іконою Богородиці покровительки Бескид у храмі Різдва Богородиці, де спочиває родина Фредро.  У прощі Родин взяло участь понад 40 прочан яких провадили василіяни о. Полікарп і о. Христофор. Отці пропонували до роздумів листи МАТЕРІ СОФІЇ ШЕПТИЦЬКОЇ ЯКА ПРАГНУЛА "ПІЗНАТИ добрий шлях Бога… і щоразу ліпше прямувати по ньому". У родинному палаці Фредрів у Вишні, де Софія брала уроки малювання, гри на фортепіано та гімнастики, виховувалась у шляхетності, чемності з родинного дому Софія винесла доброзичливе ставлення до інших, повагу та приязнь до людей.
 Прочани розважили фрагмент листа Софії Фредро: ""Господь вчинив як художник, котрий прагнучи створити сильніше враження своїм твором, поставив його для цього у найтемнішому закапелку. І лиш, коли глядач віддаляється, переконаний, що тут вже немає на що ще сподіватися, схований художник поволі спрямовує на свій твір ясний промінь світла, що одразу ж посилюється... І в ньому твір розкривається, росте, ясніє – променіє водночас тисячею красот, огортає тисячею думок, промовляє тисячею значень…"

понеділок, 24 квітня 2023 р.

Пісня молитва святого Франциска

 Христос воскрес! Святий Франциск в особливий спосіб переживав Воскресіння Господнє і запрошує всіх нас заспівати нову пісню принесеному у жертві і воскреслому Агнцю. Для Франциска Великдень є днем ​​славетного об’явлення воскреслого Господа та Його чудової краси.
Великдень є початком нового світу, примиреного та братерського. Франциск був гарний, і він гарний, тому що він людина миру, він миролюбець, який миротворить. З іншого боку, воскреслий Христос є тим, хто вперше називає учнів «братами» і дає їм «мир» і «Духа». Христос запропонував себе як слугу для своїх братів і для кожного з нас:
Бійтеся Господа і шануйте Його, 2. Господь гідний прийняти хвалу і честь

3. Хваліть Його всі, хто боїться Господа, 4. Усі, хто дивиться на ці стихи, прославляють Господа

5. Радуйся, Маріє, благодаті повна, Господь з Тобою, 6. Гідні заколеного ягняти

7. Отримувати хвалу, славу і честь, 8. Слава Господу, що створив нас

9. Хай славить його небо і земля, 10. Благословіть Господа, моря і ріки

11. Благословіть джерела Господні, 12. Радуймося цим днем, який створив Бог, і веселімся в нім

13. Алилуя Алилуя Алилуя Царю Ізраїля, 14. Святий Архангеле Михаїле, захисти нас у бою

15. Благословенна у нероздільній єдності Пресвята Трійце16. Усі брати у каптурах Господа славлять

17. Кожен дух хвалить Господа, 18. Хваліть Господа, бо він добрий

19. Усі, хто читає цього листа хай прославляють Господа, 20. Усі створіння славлять Господа

21. Усі птахи небесні славлять Господа, 22. Хваліть Господа всі діти

23. Юнаки та дівчата, хваліть Господа, 24. Благословімо Отця і Сина Святим Духом

25. Благословенний Ти, що створив небо і зорі.

понеділок, 10 квітня 2023 р.

4 квітня 2023 р. в Львівській Духовній Семінарії Святого Духа відбулася зустріч Інституту постійної формації душпастирів Львівської архиєпархії присвячена збору свідчень про життя, славу святості мучеництва, ісповіді віри, геройської практики чеснот, які є основою для початку практики прослави святих у Католицькій Церкві. Формаційне навчання провів голова Місії «Постуляційний центр беатифікацій і канонізацій святих УГКЦ» отець Полікарп Марцелюк, ЧСВВ.
― Важливо, щоб інформація про життя святих та слуг Божих нашої Церкви була присутня як у слові проповіді душпастиря так і віртуальному інформаційному просторі, адже спостерігаємо, наскільки світ занурений в Інтернет. І як свого часу ми, василіяни, побачили необхідність євангелізаційної праці через книжку (видавництво «Місіонер»), тепер для нас є необхідність бути присутніми також у віртуальному просторі, ― зазначив отець Полікарп. Отець представив як книги про блаженних та Слуг Божих так і ресурс блогу Місії Постуляції, віртуальну карту Слуг Божих на платформі Google Earth та відео про блаженних на You Tube каналі Місії.

Учасники заходу мали нагоду дізнатися багато важливого про беатифікаційні процеси, які зараз тривають, зокрема про Слугу Божого шляхом мучеництва Петра Мекелити і 44 тих що з ним, Ісидора Дольницького, духівника семінарії, митрополита Йосифа Сліпого, а також розповів як поширювати інформацію про слуг Божих нашої Церкви.

― Блаженніший Любомир Гузар на Синоді єпископів заохочував молитися до собору Новомучеників, кажучи, що через молитву до Миколая Чарнецького та тих що з

ним постраждали можна одним чудом досягти канонізації цілої когорти блаженних Новомучеників Церкви. І у посланні у лютому 2023 р. щодо важливості прохань про молитовне заступництво подвижників, мучеників, ісповідників і праведників УГКЦ закликав вірних до молитви та складання свідчень про отримані ласки. Також заохочуйте, щоб до місць їхнього мучеництва відбувалися паломництва, щоб просили заступництва Новомучеників у час війни, ― додав священник.

Світлини брата Назарія Підгребельного

Джерело сайт Львівської Арихиєпархії УГКЦ

четвер, 16 березня 2023 р.

У світлі святих жінок

У Святому Письмі знаходимо звернення Творця до людей: «Бо Я Господь, Бог ваш, і ви освятитеся, і будьте святі, бо святий Я…» (Левіт 11, 44). Аналізуючи, слова Небесного Отця до своїх дітей, приходимо до твердого переконання, що дорога святості відкрита для всіх та ніхто не виключений із цього заклику. Стремління до святості – прогресивне прагнення тих, хто бажає вдосконалюватись у спілкуванні з Богом.

Уся Католицька Церква з нетерпінням готується до Святого Ювілейного 2025 року, щоб у черговий раз спільно пережити рік Божого милосердя. Святий Іван Павло ІІ, після останнього Ювілейного 2000 року, підсумував, що необхідно знову відкрити у всій його програмній цінності розділ V Догматичної Конституції про Церкву «Світло народів» (Lumen gentium), присвячений «універсальному поклику до святості», яке стосується не лише деяких християн, але «усі вірні будь-якого стану чи рівня покликані до повноти християнського життя та досконалості милосердя».

У цих словах вбачається чітке спростування, безпідставного упередження, яке доволі часто існує у світських колах про слабкість жінок та їхню «тендітність». Святіший Отець Франциск заохочує нас спрямувати свій погляд на приклад святих жінок, які бути свідками Божої любові до світу та людства. Його Святість закликає жінок до відданості потребам інших, «бути Божими жінками» та співвідповідальними в місії Церкви в сучасному світі. Святий  Іван Павло ІІ подарував у 2001 р. нашій Українській Греко Католицькій Церкві преподобну мати Йосафату Гордашевську, першу сестру служебницю, яка під дквізом Слава Богу, честь Марії, Нам мир при монастирях створювала осередки милосердя, як захоронки, школи крю та шиття, сестри працювали в шпиталях і аптеках,  разом з нею було визнано 25 Новомучеників з свщмуч. Миколаєм Чарнецьким визнано  мученицею Тарсикію Мацьків, служебницю яку вбив радянський вояк на фірті обителі у Кристинополі, бо вона монахиня, а сестер Згромадження св. Йосифа Лаврентію Гарасимів та Олімпію Біду у Хирові, було заслано у Сибір через донесення агента, який придбав у сестер хрестик.
За час десятилітнього Понтифікату Папи Франциска, було розглянуто 493 справи беатифікації та канонізації жінок: 26 були канонізовані, 130 були беатифіковані. В той самий період, 186 жінок отримали титул «Праведних» і 151 справа провадиться у різних єпархіях, щодо ствердження святості жінок.

неділя, 12 березня 2023 р.

Папа Франциск учасникам конференції "Святість сьогодні"

 Святі «не походять з «паралельного світу»; вони віруючі, які належать до вірного народу Божого і є введені в повсякденне життя – сказав Папа Франциск до учасників конференції  «Святість сьогодні» на аудієнції у четвер, 6 жовтня 2022 р. у залі Клементина у Ватикані.

Дорогі брати і сестри,

Добрий ранок! Я радий зустрітися з вами наприкінці конференції «Святість сьогодні», організованої Дикастерією у справах святих. Вітаю і дякую кардиналу Марчелло Семераро та настоятелям, урядовцям, постуляторам та співробітникам. Вітаю всіх вас, що прибули з різних частин світу, які брали участь у цих днях дослідження та роздуми спікерів, представників богословського, наукового, культурного та медійного світу. 

Тема, обрана для конференції, узгоджується з Апостольським повчанням Gaudete et exsultate, яке має на меті «змусити знову прозвучати заклик до святості, прагнучи втілити його в сучасному контексті, з його ризиками, викликами та його можливості» (п. 2). Цей заклик лежить в основі ІІ Ватиканського Собору, який присвятив цілий розділ Lumen gentium Про загальне покликання до святості і в якому сказано: «Всі вірні кожного стану і умови називаються Господи, кожен своєю дорогою, до святості, чия досконалість є Отця Небесного" (№ 11). І сьогодні важливо відкривати в людях святість, святих Божих: у батьків, які виховують з любов'ю дітей, у чоловіків і жінок, які з віддачею виконують свою щоденну роботу, в людях які хворі, у людей похилого віку, але які мають усмішку на обличчі і діляться мудрістю. Свідчення чеснотливої християнської поведінки, яким живуть сьогодні багато учнів Господа, є для всіх нас запрошенням відповісти особисто на заклик бути святим. Вони святі «по сусідству», і всіх їх ми знаємо.

Поруч, вірніше, поміж цієї множини віруючих, яких я визначив як «святих поруч» (Gaudete et exsultate, 7), є такі, які Церква вказує як взірці, заступники і вчителі. Це стосується беатифікованих і канонізованих святих, які нагадують усім що повноцінно жити за Євангелієм можливо і чудово. Так насправді святість – це не програма зусиль і зречень, це не «духовна гімнастика», ні, це щось інше; І перш за все досвід бути любимими Богом, вільно приймати Його любов, його милосердя.

Цей божественний дар відкриває нас для вдячності та дозволяє нам відчути велику радість, яка не є емоцією миттєвої або простим людським оптимізмом, але впевненість у можливості зустріти все з готовністю та зухвалістю що походить від Бога. Без цієї радості — віра зводить до гнітючої і сумної вправи; але святими з «сумним лицем» не стають: адже Господь Бог хоче бачити радісні і відкриті серця дітей Божих. Про цю святість повний доброго гумору, новий блаженний Іван Павло І подає нам приклад. Для дітей та молоді це взірець християнської радості є блаженний Карло Акутіс, і сама «досконала радість» св. Франциска Ассізького завжди навчає нас своєю євангельською парадоксальністю.

Святість випливає з конкретного життя християнських громад. Святі походять не з «паралельного світу»; це віруючі, які належать до вірного народу Божого і є частиною повсякденного життя життя яке складається з сім'ї, навчання, роботи, соціального, економічного та політичного сегменту. У всіх цих контекстах Свята або Святий ходить і діє без страху чи обмежень, виконуючи Божу волю за будь-яких обставин. Важливо, щоб кожна спільнота Церкви була уважною, щоб зрозуміти і побачити ці взірці святості. Цінуйте життєві приклади християн які дорослішади усередині народу Божого, який завжди має особливе «чуття» щоб розпізнати ці закони святості, надзвичайних свідків Євангелія. Тому необхідно належним чином враховувати згоду народу навколо цих взірців християнської праведності. Справді, вірні наділені Божою благодаттю мають автеничне духовне сприйняття, знаходять і практикують, наслідують святість праведних через героїчну практику християнських чеснот.