Митець і його твори |
Іван товаришував з синами отця Івана Каспрука у Станимирі, і отець давав Івасеві читати журнал "Світ дитини" який познайомив його зі світом поезії Лесі Українки, Івана Франка, Юрія Липи оповідання хлопець прочитував за одну ніч. У 1939 р. отець Іван у Станимирі розпочав будову нової пяти-купольної церкви архітектора Ярослава Філевича, будівництво перервала війна. Іван у часі війни навчався у Львові у гімназії, а повертався до дому і знову брався за малювання. З приходом радянської влади він поступив у Поліграфічний інститут, де під керівництвом відомої художниці мисткині Олени Крушельницької опанував образотворче мистецтво. Згодом були перші успіхи та рутинна праця у майстерні над втіленням творчих робіт у яких митець перемінював обличчя реальних живих людей у ідеальних героїв та у ілюстрації
до дитячих літературних творів Лесі Українки, Івана Франка, Степан Руданського, Богдана Стельмаха, а у 1973 р. реалізував лінорит козаків під Берестечком, з словами пісні "Гей у лузі червона калина", який цензура не прийняла. Відомим твором відзначеним численними преміями є ілюстрації до повісті "Захар Беркут" Івана Франка. У його творчості українські мотиви невід'ємно йдуть з релігійними, адже від дитинства тема віри у Христа була близька п. Івану увесь час радянщини, як реліквію він проніс Памятку Першого Причастя, і у ті часи він залишився вірний своєму переконанню. Його графіка з портретами Івана Вишенського, Маркіяна Шашкевича, митр Андрея Шептицького та Йосифа Сліпого сходять з під його пера на початку 80-х років. Однак піснею його життя після легалізації Церкви у 1989 р., була можливість довершення будови церкви в Станимирі,біля Перемишлян, її розпис та власноруч зроблений іконостас у неовізантійському стилі цій роботі він посвятив 8 років свого життя.
Апогеєм творчого доробку вважає п. Іван Крислач не лаври визнання і
титул заслуженого митця України, а саме добудований храм у Станимирі, одним з задумів автора відбудови храму останнім штрихом митця має бути реконструкція тризубів знищених у радянські часи. У свій ювілей 85 ліття життя п. Іван активно творить щойно проілюстрував книгу А. Городницького, "Казки старого дуба" і бажає тепер подарувати вірним ікони Христа і Богородиці візантійського стилю в синьо жовтиз тонах. Ці ікони митець написав 25 років тому у 1989 р. у часі відродження Церкви.
Творчого Вам надхнення і многих і благих літ!
о. Полікарп Марцелюк, ЧСВВ
Немає коментарів:
Дописати коментар