середа, 26 березня 2025 р.

Хресна Дорога з блаженним Василієм Величковським

Львівська квартира-музей блаженного Василія Величковського запрошує на Хресну Дорогу, поєднану з життєписом священномученика, що буде присвячена молитві за полонених.

Як розповіла «Духовній величі Львова» співробітниця музею Лідія Гривна, така молитовна ініціатива відбувається в цьому місці вже третій рік поспіль – і це не випадковість.

До 160-річчя з дня народження Митрополита Андрея Шептицького – вистава «Я йду, Христе!»

Пам’яті митрополита УГКЦ Андрея Шептицького Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика та сучасний український експериментальний театр ТМ «Театр у кошику» підготували спільний проєкт — виставу «Я йду, Христе!» у живому супроводі відомих музикантів.

Текстову основу вистави складають епістолярна повість Григора Лужницького «Дванадцять листів о. Андрея Шептицького до матері» і фрагменти спогадів Софії Шептицької, з роду Фредрів «Молодість і покликання Романа Шептицького».

Сюжет зосереджується на переломному моменті, коли молодий Роман Шептицький, у майбутньому митрополит Андрей, приймає рішення йти духовним шляхом. Вистава може бути зрозумілою людині будь-якого віросповідання чи конфесії, адже йдеться в ній про пошук віри, про дорогу до Бога, про усвідомлення своєї місії в житті і її незречення. А ще — про високу культуру почуттів, як суто людських, так і релігійних. Виставу благословив Блаженніший Любомир Кардинал Гузар, Верховний Архиєпископ Києво-Галицький УГКЦ.

середа, 19 березня 2025 р.

Ювілей 160-ліття дня народження Праведного Андрея Шептицького

У 2025 році Україна та світова громада відзначатимуть 160-ту річницю з дня народження Праведного Митрополита Андрея Шептицького, видатного церковного і громадського діяча, чия діяльність мала історичний вплив на становлення Української Греко-Католицької Церкви та самобутність українського народу. З огляду на важливість цієї події та глибоке духовне значення постаті Митрополита, організаторський комітет, до складу якого увійшли представники духовенства, міської влади та громадських організацій, активно працює над підготовкою урочистостей.

Митрополит Андрей Шептицький, який розвивав і зміцнював українську Церкву та культуру, людина, для якої віра, молитва та служіння ближнім завжди стояли на першому місці. Особливо це важливо в умовах нинішньої війни. Тому необхідно повернутися до основних цінностей, що стали основою життя Митрополита. Підготовка до святкувань ювілею націлена на наголошення його внеску в становлення Церкви та боротьбу за незалежність України.

вівторок, 18 березня 2025 р.

Вияв найбільшого милосердя

Проголошення праведним Слуги Божого Сальво Д'Аквісто відбувається в розпал ювілейного року, присвяченого чесноті Надії. У певному сенсі це випадковість, оскільки вона пов’язана з хронологічними термінами процесу беатифікації та канонізації; це також провіденційний збіг, щоб підкреслити заслуги цього молодого «героя» людських, громадянських і християнських цінностей. Нагороджений «золотою медаллю за військову звитягу», і це для італійської держави найвище визнання військової звитяги. Отже, для Католицької Церкви той факт, що його проголосили «гідним», також відноситься до героїзму в застосуванні християнських чеснот, вершиною та синтезом яких є милосердя, в якому ми повинні прочитати мотивацію, за якою Сальво Д'Аквісто ставив чуже перед своїм власним спасінням.

вівторок, 11 березня 2025 р.

Відвідувачі музею блаж. Василя Величковського можуть отримати унікальний подарунок

Лімітовану версію образків на відзначення 100-ліття священства блаженного священномученика Василя Величковського надрукували за ініціативи працівників квартири-музею цього ісповідника віри у Львові.

Особливість ювілейної пам’ятки полягає в тому, що вона є реплікою приміційного образка Василя Величковського столітньої давності. З лицевої сторони на образку зображена Богородиця та напис нідерландською мовою, з іншої — текст українською та пам’ятний напис.

пʼятниця, 28 лютого 2025 р.

Тиха молитва з нагоди 92-ї річниці з дня народження Блаженнішого Любомира

26 лютого 2025 р. в Патріаршому соборі Воскресіння Христового відбувся Вечір пам’яті патріарха Любомира Гузара з нагоди 92-ї річниці від дня його народження. Владика Йосиф Мілян очолив панахиду у крипті Патріаршого собору.

Звертаючись зі словом, владика Йосиф Мілян наголосив на словах патріарха Любомира щодо поведінки в непрості часи: «Свою роботу робіть
добре, незалежно від того, хто при владі і які виклики перед нами. Робіть свою роботу і не тільки заради самих себе, робіть разом з іншими та для всіх. В єдності сила. Вона дає змогу вистояти перед будь-якими посяганнями, чи то люди, що прийшли відібрати нам шматок нашої землі, чи то люди, які прийшли вас обдурити».

четвер, 27 лютого 2025 р.

Життя і діяльність Андрея Шептицького пригадали у гімназії міста Коломия

Коломийська гімназія відзначила знакову подію – 125-річчя візиту єпископа Андрея Шептицького до коломийських гімназистів.

Програма заходу, що відбувся 14 лютого, включала виступи дітей, що розкривали життєвий шлях видатного служителя, промову владики Василя Івасюка, а також доповіді священиків. Серед них – отець Юрій Терещенко та отець Володимир Касіян, катехит гімназії.

Папа затвердив декрети, що стосуються визнання святості

У 24 лютого 2025 року, Папа Франциск, який перебуває в лікарні, надав аудієнцію для архиєпископа Едґара Пеньї Парри, Заступника Державного Секретаря Святого Престолу із загальних справ, під час якої авторизував Дикастерію у справах визнання святих проголосити декрети, що визнають жертвування життя та геройський вимір чеснот.

четвер, 20 лютого 2025 р.

Не існує культури без релігійного виміру

 «Релігійна спадщина є спадщиною людства», так кард. Хосе Толентіно де Мендонса, префект Дикастерії з питань культури та освіти заявив  на відкритті міжнародної зустрічі Sharing Hope – Horizons for Cultural Heritage, організованої у співпраці з Музеями Ватикану в конференц-залі Папських колекцій.

У зустрічі вшанування ювілею митців і світу культури, беруть участь понад 130 осіб, як директори музеїв, професіонали мистецтва, академічного світу та культурних установ. Мета - дослідити нові мови та стратегії для оцінки та передачі релігійної спадщини та підписати освітній маніфест співвідповідальності. Перша думка учасників – про Папу Франциска. «Він у наших серцях, — каже кардинал, сподіваючись на покращення свого здоров’я: — Він з нами і підтримує проект, завдяки якому ми сьогодні возз’єднуємося».

«Необхідна і термінова зустріч» сьогодні, на думку кардинала, який, дивлячись на віддалення молоді від релігійної практики, знову ставить перед собою виклик передачі культурного коду християнства та інших релігій. «Релігійний досвід, — пояснює він, — дає життя культурній реальності у світі».

Налагодження стосунків між суспільством, культурою та релігією є спільною турботою: це об’єднує Церкву та культурні установи. Кардинал Хосе Толентіно де Мендонса сподівається на діалог, значні альянси між акторами, здатними взаємно слухати: «Без визнання релігійного культурного коду людина стає чужою сама собі. Немає культури без релігійного виміру».

Перед обличчям соціальних змін необхідна творчість. «Нові технології є фундаментальними», – уточнює директор Музеїв Ватикану Барбара Джатта: «Суспільство, музеї та мистецтво радикально змінилися навіть після останнього Ювілею. Ми також хочемо використовувати штучний інтелект, соціальні мережі, щоб мати двосторонню перспективу: дивлячись на минуле, щоб жити теперішнім, спроектованим у майбутнє». Використання нових технологій може допомогти протистояти все більш поширеному незнанню релігійної іконографії, вважає Мігель Фаломір Фаус, директор Музею цивілізацій Риму між артефактами колишніх італійських колоній і громадами, присутніми в місті сьогодні.

середа, 19 лютого 2025 р.

Пам’ять патріарха Йосифа Сліпого вшанувала молодь українців-католиків «Свята Софія» США

Молодь школи шляхетного юнацтва при Релігійному товаристві «Свята Софія» США вшанувала 133-річчя від дня народження патріарха Йосифа Сліпого у музеї кімнаті митрополита та помолилися за душу фундатора товариства.

Під час екскурсії, яку провела голова американського товариства й директорка школи д-р Ірина Іванкович, молоді люди мали нагоду оглянути особисті речі патріарха, мощівник із його волоссям, численні рукописи, світлини, предмети особистого вжитку, ювілейні медалі, значки тощо.

четвер, 13 лютого 2025 р.

«Випадкова» дорога в монастир: як Господь відкрив Василію Величковському його покликання

У 2025 році виповнюється столітній ювілей священничого рукоположення блаженного священномученика УГКЦ Василія Величковського. Однак мало хто знає, що майбутній єпископ катакомбної Церкви не планував бути монахом, а священником він став лише за спеціальним дозволом із Рима.

Про формування свого покликання блаженний Василій розповів в автобіографії, яку опублікувало видавництво «Голос Спасителя» в Канаді. Спогади священномученика також увійшли до книги «Моя надія – Ісус і Марія! Життя блаженного священномученика єпископа Василя-Всеволода Величковського (01.06.1903 – 30.06.1973)», яку уклав о. Ігор Цар у 2013 році у Львові.

Для того, щоб краще зрозуміти покликання та особистість священномученика Василія, варто дізнатися про його предків та оточення в якому формувалися батьки блаженного і сам майбутній ісповідник віри.

вівторок, 11 лютого 2025 р.

«Досвід Цекрви в підпіллі як приклад стійких спільнот» семінар-дискусія

Інститут екуменічних студій у партнерстві з Інститутом історії Церкви УКУ у середу 19 лютого  у Семінарській кімнаті Філософсько-Богословського Факультету УКУ провели семінар-дискусію «Досвід Цекрви в підпіллі як приклад стійких спільнот». 
На  вебінарі висвітлили контекст – про спільноти часів Підпілля і, що ми можемо взяти сьогодні з їхнього досвіду. Поговоримо про специфіку радянської релігійної політики і відповіді на неї греко-католицького єпископату. Розглянемо досвід чернечих спільнот і духовенства. Вебінар розрахований на викладачів, студентів та людей, які цікавляться історією УГКЦ у ХХ ст. Захід відбуватиметься за сприянням нідерландського фонду «Церква в дії». 
Модератор: Юрій Скіра, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту екуменічних студій, УКУ.

четвер, 6 лютого 2025 р.

Презентації книги Терниста дорога до праведності о. Августина Цебровського в с. Черепин

 У п'ятницю 7 лютого у Львові у Музеї історії релігії відбулася презентація  історико-релігієзнавчого дослідження краєзнавиці Анастасії Колтун «Терниста дорога до праведності о. Августина Цебровського в с. Черепин», яка дослідила долю священичої родини Цебровських опрацювану на основі свідчень очевидців та історичних джерел. Для цього автор дослідила багато архівних матеріалів, зокрема і протоколів допитів, складених польською поліцією та слідчими НКВС, ознайомилася з різними доступними епістоляріями, знайшла та вислухала очевидців тих трагічних подій 22 вересня 1944 р.

середа, 5 лютого 2025 р.

Божа «спецоперація», як Василій Величковський став єпископом підпільної Церкви

В самому центрі «імперії зла» — за кількасот метрів від Кремля і під самим носом у КДБ — відбулась хіротонія єпископа забороненої в СРСР Греко-католицької церкви. Неможливо не погодитись, що це могло статися лише завдяки Всемогутньому Божому Провидінню.

В готелі «Москва», у столиці СРСР, 4 лютого 1963 року ієромонах Василій Величковський ЗНІ одержав із рук Патріарха Йосифа Сліпого єпископську хіротонію і фактично очолив Греко-католицьку церкву в Україні. Ця подія стала відчайдушною спробою зберегти архиєрейське спадкоємство в УГКЦ – і вона увінчалася успіхом.

Презентація монографії Тетяни Сабодаш «Чи мають право копії жити в музейних збірках?

У Львові, в музеї Володимира Патика 23 лютого 2025 року відбулась презентація монографії Тетяни Сабодаш з інтригуючою назвою - «Чи мають право копії жити в музейних збірках?

Тетяна Сабодаш - людина епохи Відродження, видатний музейник і науковець. Понад 40-к років була берегинею одного з найбільших фондосховищ Європи – фондів Музею-заповідника  «Олеський замок». Автор чисельних монографій, каталогів, путівників з історії Європейського мистецтва. Вона є сподвижниця Героя України Бориса Возницького.

вівторок, 4 лютого 2025 р.

Мощі блаженних мучеників Пратулинських виставлено для вшанування у Тшеб’ятові (Польща)

У церкві Святих верховних апостолів Петра і Павла у Тшеб’ятові (Польща) відбулося посвячення ікони й інсталяція мощей блаженних мучеників Пратулинських, із нагоди 150-ї річниці мученицької смерті греко-католиків у Пратулині.

Напередодні річниці мученицької смерті українських греко-католиків у Пратулині й околицях, на прохання адміністратора церкви Святих верховних апостолів Петрі та Павла у Тшеб’ятові, владика Володимир Ющак, єпарх Вроцлавсько-Кошалінський, отримав для церкви мощі з митрополичого фонду.

вівторок, 28 січня 2025 р.

Виставка до 35-ліття виходу УГКЦ з підпілля, вперше у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї

Виставка розкриває важливі сторінки в історії Української Греко-Католицької Церкви, важкі роки переслідувань та вихід з підпілля. Особливістю є унікальні експонати з приватної колекції Митрофорного протоієрея отця-доктора, члена Наукового товариства імені Шевченка та Національної спілки краєзнавців України Андрія Івана Говери, колекції Владики Теодора та фондової збірки Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Ці речі стали свідками часів підпільного служіння та безстрашної боротьби за віру.

Папа Франциск затвердив декрети Дикастерії святих

У понеділок, 27 січня 2025 р., Папа Франциск прийняв на аудієнції кардинала Марчелло Семераро, Префекта Дикастерії у справах святих. Під час робочої зустрічі, що відбулася в Апостольському палаці у Ватикані Святіший Отець авторизував проголошення декретівДикастерії.

Чудо, що відкриває шлях до канонізації італійської блаженної, визнання мучеництва францисканців, убитих наприкінці XVI ст. у Флориді, та мучеництва швейцарського ченця Згромадження Малих Братів Марії, та проголошення геройської практики чеснот кандидатів на прославу. Такими є перші в 2025 р. декрети Дикастерії у справах святих.

четвер, 23 січня 2025 р.

Українська Греко-Католицька Церква отримала мощі блаженної Едіґни

21 січня 2025 року кардинал Райнхард Маркс, архиєпископ Мюнхена і Фрайзінга, передав владиці Богданові Дзюраху, апостольському екзарху для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії, частинки мощей блаженної Едіґни — правнучки святого рівноапостольного Володимира Великого й онуки Ярослава Мудрого. Її мощі, які спочивають на баварській землі у храмі Святого Севастіана у м. Пух, відтепер будуть встановлені і в катедральному храмі Покрову Пресвятої Богородиці УГКЦ у Мюнхені та Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ у Києві.

Пам’ять Пратулинських мучеників

Синод єпископів УГКЦ постановив доповнити церковний календар нашої Церкви “святом в честь пам’яти християнського подвигу Пратулинських мучеників”. Поминати Пратулинських мучеників вирішено 10 січня (за григоріянським стилем — 23 січня).

Пратулинські мученики — 13 греко-католицьких мирян села Пратулин, розстріляних 24 січня 1874 року сотнею царських солдат за відмову передати сільську церкву православному священику.

У 1996 році, причислені папою Іваном-Павлом ІІ до лику блаженних.

вівторок, 21 січня 2025 р.

У Тренто, Італія душпастир українців о. др. Августин Бабяк видав книгу з автобіографією праведного Андрея Шептицького з нагоди 80 ліття відходу його у вічність. Отець  у храмі св. Лаврентія відкрив виставку репродукцій картин художника Олекси Новаківського відомого з серії художніх робіт надхнених національними і духовними ідеями побудови держави України. Як зазначає о. Августин книга є немов путівником до виставки художника Олекси який у стилі сецесії виконав портрети праведного Андрея, як Мойсея українського народу. 
Книга - біографічна розповідь доповнена фотографіями і художніми шедеврами розкриває для італійського читача постать праведного Кир Андрея не лише як духовного але і культурного і громадського діяча, який справді немов Мойсей провадив українців на зорі ХХ ст через бурі тоталітарних ідеологій і світових воєн вказуючи, як Добрий Пастир, шлях практики християнських чеснот та діл милосердя, як шлях до свободи Церкви і народу у час коли українці не маючи власної держави гуртувала в Галичині Греко-католицька Церква.

понеділок, 20 січня 2025 р.

Ювілей 1700 ліття Собору у Нікеї

 У часописі «L`Оsservatore Romano» кардинал Раньєро Канталамесса ділиться думками про важливість Нікейського Символу віри, спільного для всіх християн і потребу свідчити віру в Пресвяту Трійцю та Христа, істинного Бога та істинну людину, в сьогоденні.

о. Яків Шумило, ЧСВВ – Ватикан

Часопис «L`Osservatore Romano» опублікував статтю кард.Раньєро Канталамесси, Чину. Кaпуцин, вислуженого проповідника Папського дому, де він ділиться роздумами про важливість Нікейського Собору для християн різних конфесій та деномінацій. За його словами, цьогорічний ювілей відзначення 1700-ліття Собору в Нікеї спонукає переосмислити основні постулати віри в Ісуса Христа в контексті сучасних викликів для християнства.

Необхідність голосити Божество Христа

На початку чернець-капуцин пригадує причини скликання Собору у Нікеї, пов’язані із вченням Арія, який заперечував, що Христос був Богом. Зокрема, у способі міркування Арій спирався на тогочасну грецьку філософську схему «середнього платонізму», яка включала існування вищого буття, проміжного буття (другий бог, deuteros theos) і створеного буття. «Нікейський собор здійснив катарсис цього міфічного бачення, встановивши єдину горизонтальну лінію на вертикалі буття, яка відокремлює Творця від творіння, рішуче поставивши Слово на місце Творця», – зауважує кардинал Канталамесса, пояснюючи, що Христос, як воплочене між людьми Боже Слово, є істинним Богом.

четвер, 16 січня 2025 р.

Блаженний Джованні Мерліні: безстрашний проповідник Євангелія

У неділю, 12 січня 2025 року, в Папській базиліці святого Івана на Латерані, в Римі, катедральному соборі Римської дієцезії, кардинал Марчелло Семераро, Префект Дикастерії у справах визнання святих, очолив Святу Месу, під час якої проголосив блаженним італійського священника Джованні Мерліні.

У своїй проповіді кардинал, насамперед, підкреслив дар молитви, а також місіонерську діяльність блаженного. В цьому контексті кардинал Семерраро зацитував слова Папи Франциска, який навчає, що «мудрість серця полягає саме в тому, щоб вміти поєднати ці два елементи: споглядання і дію». За словами проповідника, блаженний був особливо наділений даром управління та чеснотою розсудливості, яка є найбільш необхідною для тих, хто має обов’язки керівника. Кардинал зазначив, що «ці аспекти життя і духовності нового блаженного Церква пропонує нам до наслідування».

У Львові в Музеї історії релігії презентація книги «Кравціви. Священича родина»

12 січня 2025 року у Львівському музеї історії релігії презентувала  історико-релігієзнавче дослідження «Кравціви. Священича родина» відома краєзнавиця Надія Мельник. Друге її дослідження із започаткованої авторкою серії про священичі родини (перша книга – «Габрусевичі. Священича родина») базоване на історичних джерелах. Для цього автор дослідила багато архівних матеріалів, зокрема і протоколів допитів, складених польською поліцією та слідчими НКВС, ознайомилася з різними доступними епістоляріями, тощо.

середа, 8 січня 2025 р.

Презентація книги «Кравціви. Священича родина»





Запрошуємо на презентацію книги Надії Мельник «Кравціви. Священича родина». Захід відбудеться у неділю 12 січня 2025 р. о 14.00 год. в Львівському музеї історії релігії (вулиця Музейна 1, місто Львів)

Друге наукове дослідження про священичі родини, здійсне авторкою перша книга - «Габрусевичі. Священича родина». Родини Кравцівих і Габрусевичів рідні по материнській лінії, а їхні діти - це внуки отця Іполита Богачевського поки що тільки від двох дочок, Стефанії та Олени, але вже маємо два Крайових Провідники ОУН: Богдана Кравціва і  Івана Габрусевича, ідеологів ОУН, що виховали молоде покоління національної еліти, яку згодом очолив Степан Бандера.