пʼятниця, 28 лютого 2025 р.

Тиха молитва з нагоди 92-ї річниці з дня народження Блаженнішого Любомира

26 лютого 2025 р. в Патріаршому соборі Воскресіння Христового відбувся Вечір пам’яті патріарха Любомира Гузара з нагоди 92-ї річниці від дня його народження. Владика Йосиф Мілян очолив панахиду у крипті Патріаршого собору.

Звертаючись зі словом, владика Йосиф Мілян наголосив на словах патріарха Любомира щодо поведінки в непрості часи: «Свою роботу робіть
добре, незалежно від того, хто при владі і які виклики перед нами. Робіть свою роботу і не тільки заради самих себе, робіть разом з іншими та для всіх. В єдності сила. Вона дає змогу вистояти перед будь-якими посяганнями, чи то люди, що прийшли відібрати нам шматок нашої землі, чи то люди, які прийшли вас обдурити».

четвер, 27 лютого 2025 р.

Життя і діяльність Андрея Шептицького пригадали у гімназії міста Коломия

Коломийська гімназія відзначила знакову подію – 125-річчя візиту єпископа Андрея Шептицького до коломийських гімназистів.

Програма заходу, що відбувся 14 лютого, включала виступи дітей, що розкривали життєвий шлях видатного служителя, промову владики Василя Івасюка, а також доповіді священиків. Серед них – отець Юрій Терещенко та отець Володимир Касіян, катехит гімназії.

Папа затвердив декрети, що стосуються визнання святості

У 24 лютого 2025 року, Папа Франциск, який перебуває в лікарні, надав аудієнцію для архиєпископа Едґара Пеньї Парри, Заступника Державного Секретаря Святого Престолу із загальних справ, під час якої авторизував Дикастерію у справах визнання святих проголосити декрети, що визнають жертвування життя та геройський вимір чеснот.

четвер, 20 лютого 2025 р.

Не існує культури без релігійного виміру

 «Релігійна спадщина є спадщиною людства», так кард. Хосе Толентіно де Мендонса, префект Дикастерії з питань культури та освіти заявив  на відкритті міжнародної зустрічі Sharing Hope – Horizons for Cultural Heritage, організованої у співпраці з Музеями Ватикану в конференц-залі Папських колекцій.

У зустрічі вшанування ювілею митців і світу культури, беруть участь понад 130 осіб, як директори музеїв, професіонали мистецтва, академічного світу та культурних установ. Мета - дослідити нові мови та стратегії для оцінки та передачі релігійної спадщини та підписати освітній маніфест співвідповідальності. Перша думка учасників – про Папу Франциска. «Він у наших серцях, — каже кардинал, сподіваючись на покращення свого здоров’я: — Він з нами і підтримує проект, завдяки якому ми сьогодні возз’єднуємося».

«Необхідна і термінова зустріч» сьогодні, на думку кардинала, який, дивлячись на віддалення молоді від релігійної практики, знову ставить перед собою виклик передачі культурного коду християнства та інших релігій. «Релігійний досвід, — пояснює він, — дає життя культурній реальності у світі».

Налагодження стосунків між суспільством, культурою та релігією є спільною турботою: це об’єднує Церкву та культурні установи. Кардинал Хосе Толентіно де Мендонса сподівається на діалог, значні альянси між акторами, здатними взаємно слухати: «Без визнання релігійного культурного коду людина стає чужою сама собі. Немає культури без релігійного виміру».

Перед обличчям соціальних змін необхідна творчість. «Нові технології є фундаментальними», – уточнює директор Музеїв Ватикану Барбара Джатта: «Суспільство, музеї та мистецтво радикально змінилися навіть після останнього Ювілею. Ми також хочемо використовувати штучний інтелект, соціальні мережі, щоб мати двосторонню перспективу: дивлячись на минуле, щоб жити теперішнім, спроектованим у майбутнє». Використання нових технологій може допомогти протистояти все більш поширеному незнанню релігійної іконографії, вважає Мігель Фаломір Фаус, директор Музею цивілізацій Риму між артефактами колишніх італійських колоній і громадами, присутніми в місті сьогодні.

середа, 19 лютого 2025 р.

Пам’ять патріарха Йосифа Сліпого вшанувала молодь українців-католиків «Свята Софія» США

Молодь школи шляхетного юнацтва при Релігійному товаристві «Свята Софія» США вшанувала 133-річчя від дня народження патріарха Йосифа Сліпого у музеї кімнаті митрополита та помолилися за душу фундатора товариства.

Під час екскурсії, яку провела голова американського товариства й директорка школи д-р Ірина Іванкович, молоді люди мали нагоду оглянути особисті речі патріарха, мощівник із його волоссям, численні рукописи, світлини, предмети особистого вжитку, ювілейні медалі, значки тощо.

четвер, 13 лютого 2025 р.

«Випадкова» дорога в монастир: як Господь відкрив Василію Величковському його покликання

У 2025 році виповнюється столітній ювілей священничого рукоположення блаженного священномученика УГКЦ Василія Величковського. Однак мало хто знає, що майбутній єпископ катакомбної Церкви не планував бути монахом, а священником він став лише за спеціальним дозволом із Рима.

Про формування свого покликання блаженний Василій розповів в автобіографії, яку опублікувало видавництво «Голос Спасителя» в Канаді. Спогади священномученика також увійшли до книги «Моя надія – Ісус і Марія! Життя блаженного священномученика єпископа Василя-Всеволода Величковського (01.06.1903 – 30.06.1973)», яку уклав о. Ігор Цар у 2013 році у Львові.

Для того, щоб краще зрозуміти покликання та особистість священномученика Василія, варто дізнатися про його предків та оточення в якому формувалися батьки блаженного і сам майбутній ісповідник віри.

вівторок, 11 лютого 2025 р.

«Досвід Цекрви в підпіллі як приклад стійких спільнот» семінар-дискусія

Інститут екуменічних студій у партнерстві з Інститутом історії Церкви УКУ у середу 19 лютого  у Семінарській кімнаті Філософсько-Богословського Факультету УКУ провели семінар-дискусію «Досвід Цекрви в підпіллі як приклад стійких спільнот». 
На  вебінарі висвітлили контекст – про спільноти часів Підпілля і, що ми можемо взяти сьогодні з їхнього досвіду. Поговоримо про специфіку радянської релігійної політики і відповіді на неї греко-католицького єпископату. Розглянемо досвід чернечих спільнот і духовенства. Вебінар розрахований на викладачів, студентів та людей, які цікавляться історією УГКЦ у ХХ ст. Захід відбуватиметься за сприянням нідерландського фонду «Церква в дії». 
Модератор: Юрій Скіра, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту екуменічних студій, УКУ.

четвер, 6 лютого 2025 р.

Презентації книги Терниста дорога до праведності о. Августина Цебровського в с. Черепин

 У п'ятницю 7 лютого у Львові у Музеї історії релігії відбулася презентація  історико-релігієзнавчого дослідження краєзнавиці Анастасії Колтун «Терниста дорога до праведності о. Августина Цебровського в с. Черепин», яка дослідила долю священичої родини Цебровських опрацювану на основі свідчень очевидців та історичних джерел. Для цього автор дослідила багато архівних матеріалів, зокрема і протоколів допитів, складених польською поліцією та слідчими НКВС, ознайомилася з різними доступними епістоляріями, знайшла та вислухала очевидців тих трагічних подій 22 вересня 1944 р.

середа, 5 лютого 2025 р.

Божа «спецоперація», як Василій Величковський став єпископом підпільної Церкви

В самому центрі «імперії зла» — за кількасот метрів від Кремля і під самим носом у КДБ — відбулась хіротонія єпископа забороненої в СРСР Греко-католицької церкви. Неможливо не погодитись, що це могло статися лише завдяки Всемогутньому Божому Провидінню.

В готелі «Москва», у столиці СРСР, 4 лютого 1963 року ієромонах Василій Величковський ЗНІ одержав із рук Патріарха Йосифа Сліпого єпископську хіротонію і фактично очолив Греко-католицьку церкву в Україні. Ця подія стала відчайдушною спробою зберегти архиєрейське спадкоємство в УГКЦ – і вона увінчалася успіхом.

Презентація монографії Тетяни Сабодаш «Чи мають право копії жити в музейних збірках?

У Львові, в музеї Володимира Патика 23 лютого 2025 року відбулась презентація монографії Тетяни Сабодаш з інтригуючою назвою - «Чи мають право копії жити в музейних збірках?

Тетяна Сабодаш - людина епохи Відродження, видатний музейник і науковець. Понад 40-к років була берегинею одного з найбільших фондосховищ Європи – фондів Музею-заповідника  «Олеський замок». Автор чисельних монографій, каталогів, путівників з історії Європейського мистецтва. Вона є сподвижниця Героя України Бориса Возницького.

вівторок, 4 лютого 2025 р.

Мощі блаженних мучеників Пратулинських виставлено для вшанування у Тшеб’ятові (Польща)

У церкві Святих верховних апостолів Петра і Павла у Тшеб’ятові (Польща) відбулося посвячення ікони й інсталяція мощей блаженних мучеників Пратулинських, із нагоди 150-ї річниці мученицької смерті греко-католиків у Пратулині.

Напередодні річниці мученицької смерті українських греко-католиків у Пратулині й околицях, на прохання адміністратора церкви Святих верховних апостолів Петрі та Павла у Тшеб’ятові, владика Володимир Ющак, єпарх Вроцлавсько-Кошалінський, отримав для церкви мощі з митрополичого фонду.