середа, 21 червня 2017 р.

Презентація пам’ятної монети "Йосиф Сліпий"

20 червня 2017 р. презентація за участю Секретаря Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, Адміністратор Патріаршої курії владика Богдан (Дзюрах), народний депутат України Юрій Шухевич, громадський діяч і дослідник новітньої історії України Василь Штокало, автор книги "Йосиф Сліпий: ректор, митрополит, в’язень, кардинал і патріарх", музеєзнавець, учений секретар Інституту релігієзнавства Львів-ського музею історії релігії Олександра Киричука, заступник начальника відділу нумізматичної продукції та маркетингу Департаменту грошового обігу Національного банку України Вікторія Сузанська, а також автори ескізів монет Володимир Таран та Олександр Харук.

Вікторія Сузанська, заступник начальника відділу нумізматичної продукції та маркетингу Департаменту грошового обігу Національного банку України, розповіла, що Національний банк України 20 червня цього року увів у обіг пам'ятну монету номіналом 2 гривні "Йосиф Сліпий".
"У цьому році відзначається 125-та річниця від дня народження церковного і громадського діяча, педагога, мецената, богослова, патріарха Української греко-католицької церкви (у 1975 – 1984 роках) Йосифа Сліпого (мирське ім’я – Йосип Іванович Коберницький-Дичковський), – зауважила Вікторія Сузанська. – Йосиф Сліпий – символ українського незламного духу, його метою була консолідація українців у світі. Щоб ушанувати світлу пам'ять патріарха і привернути увагу суспільства до глибоких духовних цінностей, нетлінних традицій Української держави, Національний банк ввів в обіг сьогодні цю пам'ятну монету".
Владика Богдан висловив подяку колективу Національного банку та авторам ескізів за новаторське втілення постаті патріарха Йосифа Сліпого у пам'ятній монеті. "Я вважаю, що це є данина вдячності Української держави та народу своєму великому синові, який поклав життя заради розбудови української Церкви та незалежної України. Навіть у найдраматичніші і найважчі часи свого життя і служіння патріарх Йосиф вірив у Бога, вірив у переможну силу правди, вірив у те, що Українська держава обов'язково відбудеться, і ця монета тепер нагадуватиме нам про видатний подвиг патріарха Йосифа", - сказав владика Богдан.
Автор книги "Йосиф Сліпий: ректор, митрополит, в’язень, кардинал і патріарх" Олександра Киричук зауважила, що життєвий шлях патріарха Йосифа Сліпого заслуговує на вшанування: "Ця людина, яка здобула високу європейську освіту, за віру й відданість Україні 18 років свого життя відбула в радянських таборах. Після звільнення він вимушено проживав за межами України. В еміграції, у вже похилому віці, Йосиф Сліпий розгорнув бурхливу діяльність – створив у Римі острівець українства, цілий комплекс релігійних, наукових та культурних закладів, фактично заново організував Український католицький університет у Римі та його філії в Буенос-Айресі, Лондоні, Чикаго, Філадельфії, відновив роботу Синоду єпископів, сприяв виданню сотень теологічних праць". Вона додала, що, помираючи, патріарх заповідав поховати його в незалежній Україні у Соборі Св. Юра у Львові, де і знайшов свій останній спочинок.
"Шлях Патріарха до втілення в пам’ятній монеті був дуже тернистим. Я вдячний, що сьогодні, у рік 125-ї річниці від дня його народження, ми разом можемо гідно та з гордістю вшанувати пам’ять великого праведника християнського світу Йосифа Сліпого", – сказав громадський діяч,дослідник новітньої історії України Василь Штокало.
Монета "Йосиф Сліпий" поповнила серію "Видатні особистості України", її виготовлено з нейзильберу, категорія якості карбування – "спеціальний анциркулейтед", маса – 12,8 г, діаметр – 31,0 мм, тираж – 35 000 штук. Гурт монети – рифлений.
На аверсі монети розміщено римський собор (збудований за сприяння Йосифа Сліпого), під яким написи: СОБОР СВЯТОЇ СОФІЇ, РИМ; та львівський собор, під яким написи: СОБОР СВЯТОГО ЮРА, ЛЬВІВ (собор Галицької митрополії УГКЦ, очолюваної митрополитом Йосифом Сліпим, у якому покоїться його прах).
На реверсі монети на дзеркальному тлі зображено портрет Йосифа Сліпого, який ніби затиснутий кутами матових площин, що символізують мученицьку, подвижницьку долю патріарха, з обох сторін від портрета – слова з його заповіту: "…МОЛІТЬСЯ, ПРАЦЮЙТЕ І БОРІТЬСЯ ЗА ЗБЕРЕЖЕННЯ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ДУШІ, КОЖНОЇ ЛЮДИНИ УКРАЇНСЬКОГО РОДУ І ЗА ВЕСЬ УКРАЇНСЬКИЙ НАРІД…".
Художниками ескізів пам’ятної монети виступили київські митці Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук; скульпторами – Анатолій Демяненко, Володимир Атаманчук.
Додаток:
Слово владики Богдана на презентації пам’ятної монети на честь Патріярха Йосифа
Дозвольте мені в імені Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава і від усієї нашої Церкви щиро подякувати ініціаторам виготовлення цієї пам’ятної монети, авторам ідеї, митцям, які виготовляли її і очевидно керівництву НБУ за цей дар для українського народу в рік, коли ми відзначаємо 125-ліття від дня народження Патріярха Йосифа Сліпого. Митрополит Андрей Шептицький таємно висвятив Блаженнішого Йосифа на свого наступника наприкінці 1939 року. Той обрав за своє гасло латинський вислів «Per aspera ad astra» - через терни до зірок і тим неначе пророчо заповів увесь тернистий шлях, який чекав на нього як очільника переслідуваної і забороненої у Радянському Союзі Церкви.
Жорстокі допити в підземеллях тюрми на Володимирській (тодішній Короленка), а відтак неправедний засуд і 18 років поневірянь сибірськими дорогами і бездоріжжями, впродовж яких патріарха Йосифа етапом пройшов через 30 пересильних таборів і в'язниць. Увязнення підірвало сили і Кир Йосиф був на межі між життям і смертю. Проте старанням папи Івана ХХІІІ був визволений з радянських таборів, виїхав у Рим і прожив ще 20 років у вільному світі, проте назавжди залишившись «в’язнем Христа ради», етнархом, речником свого стражденного народу і своєї розп’ятої, але не знищеної Церкви.
То ж нинішня подія це перш за все данина вдячності українського народу цій величній духовній постаті, яка зробила так багато для відродження української державності і згуртування в розсіянні сущих наших співвітчизників.
Ця монета має свою певну вартість. Але вона має також і цінність. Цінність її міряється вдячністю народу Патріярхові Йосифові і величчю його життєвого подвигу. Коли я довідався про номінал монети у 2 гривні, мені спала на думку євангельська розповідь про бідну вдову, яка поклала до скарбоні храму дві лепти: «І сівши проти скарбоні, дивився, як народ кидає гроші у скарбоню. Чимало заможних кидали багато. І ось прийшла одна вбога вдовиця і вкинула дві лепти, тобто кодрант. І прикликавши своїх учнів, сказав їм: "Істинно кажу вам, що ота вбога вдовиця вкинула більш від усіх, які кидали у скарбоню. Усі бо кидали з свого надміру, вона ж: з убозтва свого все, що мала, вкинула, - увесь свій прожиток." (Мк 12) 41-44.
Патріарх Йосиф не був дуже заможною людиною, він не посідав навіть таких можливостей, яким диспонував його попередник праведний митрополит Андрей. Але він віддав на вівтар своєї Церкви і рідного народу найбільше і найцінніше, що мав – власне життя, усю свою долю.
То ж ця монета скеровує наші думки не лише у минувшину – до постаті цього велета духа, але спонукає нас застановитися над нами самими, скільки ми готові зі свого боку посвятити на вівтар України і рідного народу. Чи ми даємо крихти від свого багатства, а чи радше готові наслідувати тих, чиї імена викарбовуємо в сріблі і хто колись та й тепер посвячує на вівтар батьківщини усе, що має, - своє життя, своє здоров'я, свою долю.
Сьогодні зранку прочитав вислів одного з наших урядовців, який на запитання журналіста, чому ми так погано живемо, відповів: «Люди на провідних державних посадах не вірять в Україну. Не переймаються державою, а займаються бізнесом…».
Патріарх Йосиф вчить нас вірити у власну країну, у власний народ і працювати для його відродження та для повного утвердження української держави. Нехай ця пам’ятна монета усім нам про це пригадує.
Він вчить нас вірити у Бога, вірити у свій народ, у його будучність, навіть якщо на даний час треба переходити періоди випробувань і боротьби. На його долю випала лише боротьба, але він вірив, що настане відродження держави і Церкви і усе своє життя для цього працював. Він вчить нас вдивлятися у зірки, навіть якщо на нашому шляху ще є терня випробувань і утисків. 
Джерело -  http://news.ugcc.ua/news/u_nats%D1%96onalnomu_banku_ukraini_prezentuvali_pamyatnu_monetu_yosif_sl%D1%96piy_79781.html 

Немає коментарів:

Дописати коментар