четвер, 26 грудня 2013 р.

Досвід мучеників - основа передання віри

У Гошеві у монастирі сестер Пресвятої Родини відбулася зустрічі Блаженнішого Святослава з вищими настоятелями Чинів і Згромаджень УГКЦ. Під час зустрічі Блаженіший пригадав основні події 2013 р. - паломництво у Святу Землю, та поділився планом розбудови паломницького центру для українців. Відзначив спільну декларацію УГКЦ і РКЦ Польщі з нагоди 70-х роковин Волинської трагедії, яка зняла напругу в польсько-українських відносинах. Освячення 18 серпня Патріаршого собору Воскресіння Христового у Києві, який став місцем зустрічі греко-католиків світу, а в часі Майдану притулком для вірних.

пʼятниця, 13 грудня 2013 р.

Кир Андрей і читальні Просвіти на Гуцульщині

Андрей Шептицький
Слуга Божий Андрей Шептицький як єпископ Станіславова після візитації гуцулів Буковини 19 листопада 1900 р. написав пастирське послання Правдива віра. У вступі він висловлює стурбованість що вірні через віддаленість церков не мають можливості практикувати спільну Божественну Літургію: "Хоч не жалів я своєї праці і всюди проповідав, скільки сил тільки стало, то все-таки много з Вас не пізнав я і многим із Вас не проповідав Божого слова. Бо скільки то у Вас таких сіл, де мешкає лишень по кілька чи кільканадцять родин, що належать до нашої Церкви, а де нема ні священика, ні церкви! Тії села часом віддалені й на кілька миль від церкви, так що не раз й через рік не можуть християни прийти на Богослуження". У посланні Кир Андрей заохочує до створення читалень Просвіти та пропонує щоб у кожному селі люди які уміють читати розпочали зустрічі і взяли до рук це послання у якому він повчає про практику християнських чеснот та історію Церкви, як також роль Римських Архиєреїв у передані католицької віри. Адже  за визначенням Кир Андрея: Віра – то Божий провідник до Божого царства. Повний текст Послання 

пʼятниця, 6 грудня 2013 р.

Майдан - громадянське суспільство - пошук правди


Буття на Майдані це великий форум де обмінюються думками громадяни України для вироблення власного світогляду про стан справ у суспільстві. Під час обіду мав цікаву зустрічі у Жовтневому палаці Про історію боротьби за свободу України та подвиг січових стрільців у листопаді 1918 р. розповів п. Андрій Мороз з містечка Борова біля Києва. Саме в околицях Києва

вівторок, 3 грудня 2013 р.

Справедливість вимога Майдану!


Папа Павло VI стверджував Мир ще не відсутність війни, але прагнення день у день шукати Божий порядок - більш досконалу гармонію між людьми. Populorum Progressio, 76. 
З грудня 2013 р. провладна більшість у Парламенті не хоче висловити недовіру уряду, який зірвав підписання угоди про інтергацію в Європу, а силовики проти мирних людей застосували жорстко фізичну силу для розгону мітингу молоді проти зриву угоди з Європою. Руками правоохоронців з підрозділу Беркут влада заплямувала себе, а Майдан кровю молоді. 
Громадяни України на Майдані витривало і стійко вимагають справедливого рішення щодо покарання за перевищення владних повноважень силовиків, а влада щоб відповіла за зрив інтеграції у  Європу.  
Однак поведінка влади - побиття молоді прямий доказ що влада нехтує гідністю своїх людей. На Майдані мільйон громадян провели віче, де підтвердили що відставка уряду це єдиний демократичний і логічний крок, який Президент має прийняти щоб осудити дії силовиків проти молоді і безвідовідальні кроки яких призвели до зриву процесу інтергації у Європу. Комітет громадського опору Майдану, де входять чільники опозиційних сил Парламенту  підтримав і акцію протесту проголосив безстроковою. У переддень свята Введення в храм Пресвятої Богородиці Блаженіший Святослав звернувся до семінаристів УГКЦ з закликом бути вірним покликанню душпастиря, та своєю присутністю на Майдані творити атмосферу спокою і миру, яка має сприяти мирному відновленню справедливості в українському суспільстві.   
о. Полікарп, ЧСВВ

субота, 23 листопада 2013 р.

Кир Андрей про жертви Голодомору

23 листопада вшановуємо 80 роковини Голодомору на Великій Україні 1032-1933 рр. Голод спровокований більшовицьким урядом СРСР і ним ж ретельно замаскований не набув у світі розголосу, однак викликав слова протесту Слуги Божого Кир Андрея Шептицького. Заклик митрополита Андрея став голосом сумління українського народу. Митрополит 24 липня 1933 р.  у листі Україна у передсмертних судоргах заявляв: Перед цілим світом знову протестуємо проти переслідування малих, убогих, слабих і невинних та гонителів оскаржуємо перед Судом Всевишнього. Кров робітників, що в голоді орали чорнозем України, кличе о пімсту до неба, а голос голодних женців дійшов до ушей Господа Саваота. Усіх християн цілого світа, усіх віруючих у Бога, а особливо всіх робітників і селян, передовсім усіх наших земляків, просимо прилучитися до цього голосу протесту і болю та розповсюдити його у якнайдальші країни світа.

четвер, 21 листопада 2013 р.

Блаженні української землі у Римі

Розпочалася проща з нагоди  50 ліття перенесення мощів свщмуч Йосафата до Риму. В рамках прощі до каплиці Новомучеників ХХ ст. що у базиліці св. Вартоломея на Тіберині (Рим) якою опікується спільнота св. Єгідія буде передано  мощі українських новомучеників, свщмуч. Йосафата (Кошиловського) та свщмуч. Миколая (Чарнецького) і землю з місця мученицької смерті у Майданеку свщмуч. Омеляна (Ковча).

Свідчення архистратига Михаїла - Хто як Бог!

Архистратиг Михаїл
Архистратиги Божі, служителі божественної слави, ангелів начальники і людей наставники! Корисного нам просіте і великої милости, як безтілесних архистратиги.   Кондак 
Святий Архистратиг Михаїл - взірець вірності Господеві,  ще на початку віків,  Він став на захист слави Божої, у час бунту ангелів. Ім'я Архистратига Михаїла – Мі-ка-ель з євр. Хто як Бог! є тим свідченням яким він протиставився збунтованим ангелам, які вважали себе рівними Богові.
 Бунт ангелів під проводом ангела досвітньої зорі - Сатананаїла був випробуванням, яке Господь  допустив щоб випробувати людину. ІІ Петра 2, 4: Бо коли Бог не пощадив ангелів, які були згрішили, а кинув у пекло й передав їх до темної безодні, щоб їх тримати на суд;  Ангели вірні Богу на чолі з архистратигом Михаїлом  виступили на боротьбу Одкр 12, 7-9: Настала війна на небі: Михаїл і ангели його воювали проти дракона, і дракон воював та й ангели його, та не перемогли, ані місця не знайшлося їхнього більше на небі. І повержено дракона великого, змія стародавнього, званого дияволом і сатаною, що зводить вселенну, - повержено на землю, і ангели його з ним повержені.

понеділок, 18 листопада 2013 р.

Зустріч - обговорення святкувань 25 ліття легалізації УГКЦ

19 листопада 2013 р. у Львові Свенціцького, 17 в УКУ о 10.00 відбудеться зустріч представників єпархій по приготуванню святкувань 25-ліття легалізації УГКЦ 1989-2014 р. У 1913 р. митрополит Андрей повчав: Окроплена кров’ю мучеників набуває Церков свободу віддавати Богови прилюдну і всенародну славу. Для достойного вшанування памяті мучеників, ісповідників віри та ініціаторів легалізації УГКЦ було обговорено формат майбутньої публікації пропамятної книги – “Шлях до свободи”. Після представлення о. Полікарпом, ЧСВВ бібліографії  про період легалізації запропоновано увазі учасників базу даних розроблену у Місії для ефективного збору інформації з єпархій. Для учасників  матеріали зібрані Місією і Інститутом Історії Церкви були скомпоновані о. Володимиром Зінько на компакт диск. Прийнято пропозицію о. Тараса Бублика - книга має містити свідчення очевидців, зібрані вірними у єпархіях і буде складатися з статей різних авторів про ісповідників віри, стосунки держави і Церкви, місце мирян і духовенства у відродженні  Церкви та становлення єпархій та парафій.  Отець Артемій, ЧСВВ запропонував залучати районні відділи культури при районних держ. адміністраціях для напрацювання сценарію святкувань, а о. Павло Локоть висловив думку щоб завершальне вшанування відбулося у Києві. Отець Павло Дроздяк запропонував створити короткі відео-ролики для популяризації ідеї святкуваннь та створити фільм на основі відео-сюжетів підпільних Богослужінь. О. Полікарп підсумовуючи запросив отців у єпрахіях діяльно долучитися до збору свідчень у єпархіях, щоб публікація  вповні висвітлила вклад вірних і духовенства у справу легалізації УГКЦ в УРСР та країнах Варшавського блоку.

пʼятниця, 15 листопада 2013 р.

Вшановуючи память блаж. свщмуч. Климентія

Свщмуч. Климентій
17 листопада минає 144 роки коли у сімї графа Івана Шептицького та Софії з Фредрів в селі Прилбичі Яворівського повіту на Львівщині народилася шоста дитина син якого зараз ми почитаємо як блаженного - отець Климентій Шептицький.У спогадах Софії з Фредрів читаємо: “Отже, хлопець... Не знаю, скільки з тим словом зникло мидляних бульбашок – так я мріяла, що буде донька, моя донька... Ціле літо дзвеніло коло серця... Що ж діяти – Бог знає, що робить...” Хрещення новонародженого відбулося в парафіяльному костелі Прилбич в селі Брухналь, здійснив його парох Мартин Узарський. При хрещенні було дано немовляті ім'я Казимир-Марія. “Казік – улюбленець і потіха цілого дому... – ніжно писала Софія про свого трирічного сина. - Таке це легке, підстрибуюче, співоче пташеня, що направду, між чортиком і ангелом лежить його подібність...

неділя, 10 листопада 2013 р.

Свобода Церкви - куплена ціною крові мучеників.

Меморіал репресій Спаськ, Казахстан
Проповідь Христа Розпятого і Воскреслого первісна Церква стверджувала єдино правильним шляхом шляхом ісповідництва. Таке розуміння мартирії знаходимо у творах митрополита Андрея Шептицького. У посланні до вірних 1913 р. Дар Свободи він повчав: Треба Церкві було передусім століттями терпіння і потоками мученичої крови окупити свободу ділання і научання. Треба було, щоби по Апостолах довгі єще ряди святих. “ Тепер я радію стражданнями за вас і доповняю на моїм тілі те, чого ще бракує скорботам Христовим для його тіла, що ним є Церква (Кол. 1, 24). Доперва по трех майже століттях переслідувань зачалася для Церкви нова епоха – епоха тріумфу і побіди.

неділя, 3 листопада 2013 р.

Памяті ієромонаха василіянина Атанасія Великого

о. Атанасій Великий, ЧСВВ
3 листопада у с. Туринці, Жовківщина громада парафії Св. Параскеви Пятниці пригадали і увіковічнили у меморіальній таблиці пам'ять 94 річниці від дня народження,  свого  односельця, василиянина  о. Атанасія Великого, ЧСВВ. Після Літургії отці та вірні вишли на подвір'я храму, де освятили меморіальну таблицю о. Атанасію. Адже його життєвий шлях розпочався у цьому храмі адже сина Теодора і Пелагії Великих, який щойно народився у тому ж дні було охрещенно 5 листопада 1918 року у цьому храмі. Виховання в сім'ї міцно закарбувалося у його серці. Хоч отець був малослівним і надзвичайно рідко писав листи, однак збереглися кілька листів до матері сповнені синівської теплоти і турботи за рідних виселених в Якутію.  Навчався у місцевій школі, а згодом в гімназії в Жовкві, де його вчителем був професор Іван Крип’якевич, можливо саме він автор Історії України Руси привив юнакові любов до історії. О. Панкратій Нюнька, який також вчився з ним у гімназії так його описує: «У науці був дуже пильний. Не раз допомагав молодшим чи слабшим в науці, у завченні лекцій. Пам’ятаю його шкільну збірку рисунків, в якій дбайливо було виконано акварельне отінювання кубічних фігур. Не пам’ятаю ні одного випадку, щоб він комусь докучав, насміхався з когось, або чинив якусь прикрість. Не мав ворогів між громадою». Згодом юнак вирішує стати на шлях посвяти у чернечому стані і 31 серпня 1933 року вступа до новіціату  оо. Василіан  у Крехові, де його вихованням займається о.Павло Теодорович.

вівторок, 29 жовтня 2013 р.

Проща з нагоди 69 річниці відходу у вічність Кир Андрея



Друга піша проща до могили Слуги Божого Кир Андрея почалася 1 листопада о 8.00 год. у Добромилі в монастирі оо. Василіян святою Літургією, яку очолив о. Симеон Манько, ЧСВВ. Маршрут протяжністю біля 90 км. розрахований по 30 км на три дні і пройшов через Боневичі, Нове місто, Болозів, Конів, Букова, Лютовиська, Ракова, Берестяни у суботу до Волі Баранецької, Баранівців, Кулиничі, Містковичі, Зарайське Климівщина, Нижнє, Острів, Загірря, Луки, Рудки на ночівлю зупиняться прочани у Градівці. У неділю  шляхом автостради у Давидовичі, Великий Любінь, Підгайці, Ставчани, Оброшино, Лапаївка, Львів. Ініціатором прощі є миряни пошановувачі Слуги Божого митрополита Андрея. Координатор п. Петро Воробець (097 3368888) жартуючи казав: У дорозі буде потрібно розраховувати лише на самого себе!

понеділок, 28 жовтня 2013 р.

Вшанування Йосифа Терелі приготування до святкуваннь 25 ліття легалізації УГКЦ

Йосиф Тереля
27 жовтня 2013 р., відбулося урочисте вшанування 70-ої річниці від дня народження Йосипа Терелі, невтомного патріота і борця за волю України та право на легальне існування Греко-Католицької Церкви в Україні, організоване Отцями Василіянами Провінції Св. Миколая в Україні.
Йосиф Тереля був ініціатором створення Комітет захисту прав УГКЦ та видавав літературу за що неодноразово був арештований, перебував на примусовому лікуванні у психіатричній лікарні. Згодом виїхав до Риму де удостоївся аудієнції у папи Івана Павла ІІ. Останні роки життя провів у Канаді мав   Вшанування пам’яті Й. Терелі відбулося в день його народження і на місці його поховання, в с. Нижнє Болотне, Іршавського р-н., Закарпатської обл.

середа, 23 жовтня 2013 р.

Проща скаутів під покровом блаж. свщмуч. Омеляна

Мандрівники скаути у монастирі, Підкамінь
Скаутки і свмуч. Омеляна, Перемишляни
Зазвичай ми з радістю йдемо на зустріч з дорогими нам людьми. У сучасному суспільстві  у якому життя вирує немов у вулику, спостерігаємо що після активної тижневої праці виникає бажання відпочинку. Ми проводимо час відпочинку біля телевізора, комп'ютера чи просто у колі сімейних турбот і не маємо часу на спілкування з друзями. Скаути мандрівники для зустрічі вибирають особливі місця . 10-13 жовтня  з орбіти буденних турбот вирвалися мандрівники скаути  провели у прощі до монастиря оо Студитів у Підкамені,  під час дороги під покровом св. Кирила і Методія 1075 ліття місії яких цього року святкуємо розважали над важливістю праці над власним характером щоб навчитися служіння Богу і ближньому на дорозі життя.

середа, 16 жовтня 2013 р.

Солідарність з жертвами Голокосту

70 років тому, 16 жовтня 1943 р. розпочалася масова депортація євреїв з гетто у Римі. Папа Франциск у зверненні до громади євреїв закликав: "Нашим обовязком є памятати про біль жорстокого Голокосту. Память це не лише спомин, а зусилля яке допомагає зрозуміти сенс події для сьогодення, яка має стати світлом для майбутнього у якому не має бути місця для жахіть Голокосту. Папа Венедикт у 2006 р. під час візиту у Аушвіц сказав - Минуле ніколи не є лише минулим, а вказікником, яку дорогу залишити, а яку натомість обрати - Скеровуючи погляд на молоду генерацію закликаю не втрачати пильності у боротьбі з антисемітизмом і расизмом. Нехай будуть джерелом дружби зустрічі католиків і євреїв". Важлива роль у налагодженні стосунків між євреями і українцями належить митрополиту Андрею Шептицькому, який ще на весні 1942 р. коли лише довідався про загрозу депортації єврейської громади Львова, розпочав активну місію по їх спасінню.

середа, 2 жовтня 2013 р.

Блаженні Іван Павло ІІ та Іван ХХІІІ - 27 квітня 2014 р. будуть проголошені святими

Блаженні Іван Павло ІІ та Іван ХХІІІ

У понеділок зранку 30 вересня 2013 р. під час консисторії кардиналів папа Франциск урочисто призначив 27 квітня 2014 р. першу неділю після Пасхи, як дату проголошення святими двох Римських понтифіків Івана ХХІІІ та Івана Павла ІІ.  Блаженний Іван Павло ІІ проголосив у 2000 р. цю неділю - неділею Божого Милосердя і у переддень цієї неділі, 2 квітня 2005 р. він упокоївся. Обгрунтовуючи причину канонізації двох Пап кард. Анжело Амато, префект Конгрегації у справах святих наголосив що обидва Понтифіки діяли у час глибокої кризи суспільства і їх чини були позначенні впененою стійкістю переконаннь і керувалися повагою до гідності людської особи вони шукали дороги діалогу у поширенні християнських цінностей у суспільстві.  

четвер, 19 вересня 2013 р.

Блаженний Віталій покровитель колонії у Дрогобичі

Караваджо, Діла милосердя, Неаполь
У євангелиста Матея можна зустріти фразу якою Христос окреслює  одне з сімох діл милосердя: У тюрмі був, і ви прийшли до мене. Християни йдуть за прикладом Доброго Пастиря і чинять діла милосердя людям, які порушили закон. У виправній колонії № 40 м. Дрогобича 18 вересня 2013 р. на Архиєрейській Літургії  яку очолив владика Венедикт у співслужінні з отцями Василіянами молилися в'язні колонії. Зустріч приурочена пам'яті блаженного Віталія Байрака, покровителя колонії пам'ять про якого живе у стінах колонії, а відтепер буде увічнена у меморіальній таблиці. Вибір покровителем свщмуч. Віталія не випадковий, адже він притерпів мученицьку смерть за віру саме у Дрогобичі. Владика у проповіді подав приклад  блаженного, як зразок до наслідування, адже людина, яка терпить за віру є на голову вища від переслідувачів і в кінцевому рахунку через смерть осягає вінець перемоги - Царство Небесне. Після Літургії на зустрічі о. Полікарп, ЧСВВ розповів життя блаженного. Він зазначив що рішення вибрати монаший стан, ревність у виконувані душпастирських обов'язків у гімназії у Бучачі, слова засуду звернені проти вбивства радянською владою невинних людей, співчуття та допомога військовополоненим  українцям у час німецької окупації, рішення отця Віталія
Кир Венедикт і Василіяни, посвячення памятної таблиці
залишитися з вірними, після повернення радянської влади стали причиною його мученицької смерті. Далі отець Володимир Пальчинський, ЧСВВ розповів про свій шлях віри у час атеїзму. Його прийняв у Чин оо. Василіян о. Пахомій Борис  коли в СРСР святкували день Перемоги 9 травня 1965 р. Отець відзначив заслання не зламало о. Пахомія, який повернувшись залишався під наглядом влади. Викликали о. Пахомія на розмову до уповноваженого у справах релігії і заяввляли: "Ми все про Вас знаємо! Отець усміхнувся і спокійно відповів: Вас би треба було усіх вигнати, якщо б Ви нічого про нас не знали! З іншої сторони така стійкість у вірі переконувала представників влади - коміністи бувало перед смертю просили щоб чин похорону відправив звечора греко-католицький священник".

середа, 4 вересня 2013 р.

Блаженні миротворці - заклик до миру у Сирії

На землі святого Івана Дамаскина у Сирії з 2011 р. триває громадянська війна, яка незабаром може
Дамаск, Сирія
викликати військове втручання США та Франції.
Святіший Отець Франциск закликає вірних Католицької Церкви та людей доброї волі про молитву і піст за мир у Сирії зокрема у суботу 7 вересня. 4 вересня із зверненням  виступив Блаженніший Святослав до вірних УГКЦ та всіх людей доброї волі із закликом до молитви за недопущення військового конфлікту в Сирії:"Жодний конфлікт, який стараються розв’язати силою, не приносить користі, а навпаки – стає лихом для мирного населення.

четвер, 29 серпня 2013 р.

Кир Андрей - меценат української культури

Національний музей, вул. Драгоманова, 42
13 грудня 1913 року митрополит Галицький Андрей Шептицький урочистим актом передав Національний музей у Львові українському народові. Цей музей- як зауважив Ігор Кожан, директор,  - зберігає культурний генофонд українців. «Національний музей у Львові є найбільшим музеєм в Україні і світі, який зберігає пам’ятки національної культури» Цей ювілей, за його словами, має стати головною подією  в культурному житті України. 

пʼятниця, 16 серпня 2013 р.

Святі - основа Собору Воскресіння Христового

Собор Воскресіння Г.Н.І.Х
З перших віків християнства є звичай молитовної пам'яті святих - спільна молитва Літургія на гробах апостолів, мучеників, преподобних. Саме пам'ять цих святих об'єднала подія посвячення Собору Воскресіння Христового, адже саме їх мощі лягнуть в основу мармурового престолу на якому щодня буде збиратися громада християн греко-католиків на схилах Дніпра у Києві. Церква Риму пам'ятає основу громади християн у Римі і особливою урочистістю святкує пам'ять верховних апостолів Петра і Павла. За переданням апостол Андрій Первозваний проповідував у Скитії прабатьківщині слов'ян, а папи Мартин і Климент прийняли мученицьку смерть на заслані у віддалених колоніях Римської імперії, які згодом стали володіннями руських князів. Пам'ять апостолів і мучеників надихала на молитовний подвиг св. Йосафата Кунцевича який загинув у Вітебську у 1623 р. і своєю мученицькою кров'ю 

пʼятниця, 9 серпня 2013 р.

Проща до Києва з нагоди 1025-та річниці Хрещення

Блаженіший з мощами святих
З нагоди святкувань 1025-тої річниці Хрещення Русі-України 16-19 серпня у Києві відбулося посвячення Собору Воскресіння Христового УГКЦ. У день Макавейських мучеників 14 серпня Церква святкує  день Хрещення Русі рівноапостольним князем Володимиром. Мучеництво прикметна риса церкви ще з часів Русі, свідченням тому є святі страстотерпці Борис і Гліб. У часі підписання Берестейської Унії не лише втрата собору Святої Софії у Києві - осідку унійних митрополитів, а й мученицька кров свщмуч. Йосафата, аєп. Полоцька (1623) скріпила Церкву на дорозі ісповіді віри. 

четвер, 1 серпня 2013 р.

Випробувані, як золото в горнилі

Фраза з cтарозавітньої книги Мудрості 3, 6 - Випробувані, як золото в горнилі - об'єднала у книгу життя сімох блаженних. Блаженна Йосафата та новомученики це плід  їх життя віри та слідування дорогою Ісуса Христа. Зерно віри у серцях блаженних зародилося з батьківських повчань  про Бога і науку молитви у галицьких родинах, на уроках катехизму вони пізнали правди віри про Пресвяту Тройцю, воплочення Христа, Святі Тайни і надалі саме віра спонукала робити життєві вибори, які їх уподібнювали до Учителя - Ісуса Христа. Митрополит Андрей висловився про богослов'я соборних празників у посланні про єдність Церкви 1938 року: Цей спільний празник (Трьох святителів) для кількох святих - це символ тієї єдності, яка лучить святих у небі у благодаті та славі Ісуса Христа, котрому служили і за яким прославилися. Єдність усіх святих у Христі - це велика правда віри, яка має безпосередню звязь із нашим життям і з нашою надією, бо у благодаті Христа Спасителя ми, хоч ще живемо на цьому світі, вже злучені з ними - святими в небі.

148-ма річниця з дня народження митрополита Андрея

Кир Андрей Шептицький
28-29 липня 2013 року, з нагоди 148-х роковин із дня народження слуги Божого Митрополита Андрея, відбулася проща монашества Львівської архиєпархії до його родинного с. Прилбичі.
Розпочалася проща панахидою біля родинної усипальниці Шептицьких. Паломники ― монашество Львівської архиєпархії разом із парафіянами місцевого храму ― помолилися насамперед за батьків Митрополита Івана Шептицького та Софію з роду Фредрів, і усопших із родини Шептицьких. Відтак молитовною ходою рушили до парафіяльного храму, де продовжили нічні чування, під час яких монаші спілноти Львівської архиєпархії почергово служили Богослужіння. На основі послання Кир Андрея про віру 1902 р. ієромонах Терентій Тертула, ЧСВВ дав можливість зібраним ченцям і черницям можливість розважити про глибину власної віри та спонукав до духовної боротьби та свідчення Христа у сучасному світі.

вівторок, 23 липня 2013 р.

Суголосне свідчення святих апостолів Петра і Павла



Св. Петро і Павло
Непохитних і Богом вибраних проповідників, найвищих апостолів своїх прийняв ти, Господи, щоб мали насолоду в благах твоїх і спокій. Бо їхні страждання і смерть були тобі миліші від усяких жертвоприносів – єдиний, що знаєш серця.
12 липня Церква вшановує свято в честь верховних апостолів Петра і Павла. У Римі Імя першого із них – Петро означає скеля, став скелею на якій Господь Ісус Христос заснував Церкву. Натомість св. Павло, своєю місійною діяльністю її утвердив, заклавши богословські основи на яких вона тримається по сьогодні. Вони стали непохитними стовпами на яких Христос збудував підвалини своєї Церкви.
Прийнявши від Господа, кожен у свій час, нові імена, Симон став Петром, а Савло – Павлом, їхнє життя докорінно змінилося, бо від тоді вони почали нове життя, життя з Богом та для Бога. Як один так і другий, хоч не проповідували разом, однак навіть коли були ув’язнені не переставали голосити світові науку Євангелії. Скарб Христової віри вони передали нам, від них маємо святе Євангеліє й апостольські листи, вони поклали тривку основу Христової Церкви.

неділя, 7 липня 2013 р.

Святий Іван Хреститель - пророк і предтеча Господній

Ікона Івана Хрестителя. Улашківці
Ікона св. предтечі і христителя
Господнього Івана. с. Улашківці 
Пророче і предтече Христового приходу! З любов’ю звеличуючи тебе, ми не в силі тебе достойно вшанувати. Славним бо і святим твоїм народженням неплідність родительки і батьківську безмовність розв’язується і світові проповідується воплочення Сина Божого.
В усій Христовій Церкві є лише троє осіб в честь яких святкується народження, це Ісус Христос, Пресвята Богородиця та св. Іван Христитель.
Усім прекрасно є відомо про надзвичайну подію народження святого благовісника Христового приходу – св. Івана Христителя. Знаємо що подія Різдва була огорнута численними знаками, як дух німоти батька Захарії, несподіваний дар плідності дружити Єлизавети, з лона матері Іван Предтеча був захоронений від дії первородного гріха, під час зустрічі Єлизавети з Пресвятою Дівою Марією вона поздоровила Єлизавету.

пʼятниця, 28 червня 2013 р.

Документальний фільм "Як будувати рідну хату"

Свідчення віри - покликання мирян

Посвята мирян під покров блаж. Володимира
У часі прощі до Страдча блаженного Володимира Прийму було проголошено покровителем мирян. У слові проповіді блаженніший Святослав сказав «Лише Бог є блаженним і живе у повноті безмежного і досконалого щастя. Він єдиний блаженний і може вчинити такою людину, яка його шукає і до якої Він зближається у своїй спасительній дії». Блаженніший закликав не боятися бути «голодними і спраглими Христа», і мати відвагу бути «переслідуваним за Боже слово і Божу науку». «Треба мати відвагу відкритися на це блаженство для того, щоб Бог вчинив нас блаженними діяннями Святого Духа».
Як зазначив Глава Церкви, Страдецька гора є українською горою блаженств. І тому саме тут  Христос, устами свого Божественного Євангелія, проголошує Добру Новину і роздає свої блаженства. «Сьогодні ми проголосили блаженним одну промовисту особу – Блаженного мученика Володимира Прийму, який проживав і молився, співав Богові у Страдчі. Тут він віддав своє життя, будучи переслідуваним за правду. Тому його приклад - особливий і важливий для християн нашого часу». Євхаристійний Христос, через служіння священика, ішов потішати засмучених, годувати голодних, втирати сльози плачучим і нести, можливо, останню радість, яку людина могла отримати у своєму земному житті. «Дяк Володимир не маючи жодного обов’зку пустився  дорогу за своїм душпастирем, не лишив його самого.  Він не побоявся бути зневаженим і, навіть, убитим. Тому він сповнився божественного вічного життя і Церква проголосила його блаженним – тим, який віднайшов дорогу до Бога і сам її пройшов, а сьогодні бере участь у вічному блаженстві єдиного Бога у трьох особах».
Виставлення ікони блаж. Володимира
Адже, як сказав Глава Церкви, Христос каже, що кожен хто терпить, задля правди Христової, вже сьогодні має передсмак і відчуття присутності вічного блаженного Царства Небесного.
За матеріалами Веб-Порталу УГКЦ,

четвер, 20 червня 2013 р.

26 червня - проголошення блаженного Володимира Прийми покровителем мирян



Блаженний Володимир
Дяк Володимир Прийма
Прагнення бути вірним Христові на протязі тисячоліть потягало християн йти дорогою Христа, і у час випробування давала силу вистояти у вірі, навіть ціною жертви життя. Священомуч. Володимир Прийма був батьком сімї , його дочка Анна Трухан 26 червня 1941 року мала тільки 9 років, а Володимир три тижні тому відсвяткував 35 річчя від дня народження. Окрім сімї він захоплювався співом і закінчив регентську школу засновану Кир Андреєм Шептицьким і  у Церкві як дяк провадив спів.

понеділок, 10 червня 2013 р.

Розповідь про долі ченців

Ченці василіяни на мандрівці, поч. ХХ ст.
11 червня 2013 о 15.00 у Львові у Музеї Історії Релігії відкрилася виставка присвяченна діяльності Василіянського чину св. Йосафата в Україні: Такі, як Василій Великий, історія чину святого Василія Великого. Унікальні фотографії і документи свідчення які розповідають про щоденне життя молитви, праці і відпочинку, душпастирства та книгодрукування ченців василіян у Галичині. Виставка присвячена ювілею 1025-річчя Хрещення України-Руси організована Львівським музеєм Історії Релігії.

пʼятниця, 7 червня 2013 р.

СВЯТІ ХХ СТОЛІТТЯ МІЖ НАМИ


Початок праці семінару вітання владики Кир Богдана
6 червня 2013 р. в приміщенні Українського Католицького Університету відбувся семінар «Святі ХХ ст. між нами». На семінар прийшли як Постулятори, члени Трибуналів та історичних комісій задіяні у беатифікаційних Процесах так і зацікавлені практикою дослідження слави святості в Церкві.
Кир  Богдан (Дзюрах) привітав учасників семінару від імені Патріарха Святослава та зокрема сказав «Святі сяють мов зірки на небі, а постулятори допомагають їх запалити».

субота, 1 червня 2013 р.

Ite missa est - 50 років від смерті блаженного Папи Івана ХХІІІ

Блаж. Іван ХХІІІ і монс. Лоріс, 1963 р.
3 червня 1963 р. о 19.45 год 50 років тому після завершення у базиліці св. Петра Літургії після слів: Ite missa est перестало битися серце блаженного Івана ХХІІІ. З почуттям скрухи ділиться спогадом про Папу ІІ Ватиканського собору, 97 річний архиєпископ емерит Лоріс Каповілла, його особистий секретар. І зразу вказує на постать Івана ХХІІІ, як на людину просту і одночасно великого серця.

пʼятниця, 31 травня 2013 р.

Блаженний Омелян Ковч - покровитель душпастирів

Блаж. свщмуч. Омелян Ковч (1884-1944)
29 травня 2013 р. у м. Перемишляни, де жив і душпастирював блаженний свщмуч. Омелян Ковч відбулася ІІ Всеукраїнська проща духовенства УГКЦ, присвячена 4- ій річниці проголошення свщмуч. Омеляна Ковча покровителем душпастирів УГКЦ. 
Проща розпочалась молебнем до свщмуч. Омеляна Ковча в храмі Святого Миколая, де впродовж 1922-1943 років душпастирював  блаженний о. Омелян. Процесійно єпископи і священики пішли до памятника  о. Омеляну Ковчу, де зустріли кілька сотень священиків, і рушили від храму Святого Володимира і блаженного Омеляна.
«Феномен блаженного Омеляна в тому, що він був спроможний та здатний на великі речі», - такими словами звернувся до священиків владика Венедикт, акцентуючи на важливості щоденного іспиту совісті для кожного священика в його духовному зрості. Єпископ закликав духовенство до праці над собою через особисте пізнання себе перед Богом і виявлення причин своїх упадків, ставлячи за приклад священиче служіння та подвиг віри о. Омеляна Ковча.

понеділок, 27 травня 2013 р.

Звіт з прощі Слідами віри Кир Андрея

На початок прощі, 24 травня о 10.00 на Літургії у Прилбичах з закликом бути чуйним на поклик Божий звернувся до прочан о. Йоан Лубів, ЧСВВ магістр новиків отців Василіан. Прочан сповідав о. парох Андрій Стадницький, а вірні почастували гостей у музеї Кир Андрея і блаженного Климентія Шептицьких борщем та яворівським пирогом.
Ченці і вірні, Острожець, 25.05
Розпочалася проща під супровід пісень братів з новіціату і під рясним дощем який пригадав слова Софії з Фредрів: Погода під ту пору була непривітна, темна і дощева. Громада у супроводі ДАІ і швидкої допомоги вирушила в сторону Судової Вишні. У дорозі розважали молитву Кир Андрея «Перед Твоїм Хрестом, Ісусе Христе, стаю разом із Твоєю Матір’ю, яка є й нашою Матір’ю, ... передаю Тобі в опіку цілу мою родину. Допоможи їй Господи розростися широко й у всіх поколіннях служити Тобі вірно.

понеділок, 20 травня 2013 р.

Перенесення чесних мощей св. Миколая Чудотворця



Настав день урочистого свята:* місто Барі радується і з ним увесь світ* піснями й співами духовними виявляє радість свою.* Бо сьогодні священне перенесення цінних і вельмицілющих мощей святителя і чудотворця Миколая,* що, мов сонце незахідне, засіяв світлосяйним промінням,* розганяючи темряву спокус і біди від тих, що з вірою виголошують:* Спаси нас, як заступник наш, Великий Миколаю!
Святитель Миколай один з небагатьох святих, пам’ять якого ми згадуємо двічі на рік. А приводом цього свята стала подія в честь перенесення його мощей. Подія цього святкування сталась у 1087 р. за владарювання цісара Олексія Комнина, візантійського імператора. Був це час, коли турки захоплювали східні області Візантії. У цей час сам св. Миколай з’явився у сні одному священикові з м. Бар на ім’я Луп. Святитель велів, аби його мощі було спроваджено до м. Барі. Торжественне дійство перенесення святих мощей супроводжувалося трьома кораблями. Прибули вони з Мир до Барі 9/22 травня, саме тому в цей день ми вшановуємо пам’ять цього дійства.
Ще в земному житті всі свої бажання, серце і розум Святий направляв до Бога. Віддавши Йому свою душу, яка стала оселею Святого Духа, уподібнившись до Христа, отримав від Нього владу творити чуда. Своїм прикладом Він і сьогодні навчає та заохочує всіх нас до ангельського життя, закликаючи використовувати земні добра на дорозі до небесного Царства.

середа, 15 травня 2013 р.

Святі ХХ ст. між нами - конференція про процеси беатифікації




Є імена такі яскраві і вічні, як зорі на небі. У відкритому морі шлях визначають по зорях.  Бертольд Авербах


Від початків існування Церкви Господь Бог покликав свідків віри.  Світичі віри Старого Завіту від батька віри Авраама до щойно проголошених святими Новомучеників Миколая Чарнецького та 24 тих що з ним що загинули за віру в Христа, та 12 травня канонізованих муч. Антоніо Прімальді і 800 товаришів, які загинули з рук мусульман у 1480 р. усі вони у властивий їх часу спосіб дали свідчення віри в Христа.

Розважання над покликанням Кир Андрея

28 травня святкуємо 125 літній ювілей вступу в монастир оо. Василіян Романа Шептицького.

Герб Кир Андрея, Львів 1930 р.

Кир Андрей Шептицький уже як митрополит 8 липня 1911 р. розважав над влаcним покликанням: "Думаю, що Божа Воля кличе мене до іншого, совершеннійшого життя. Ужию, свобідного, тихого, зібраного часу, щоб глибше над сею справою застановитися і по Божому рішитися на се нове життя... Єсли се є Боже Покликання, то оно буде доповненням мого першого покликання до Чина 1888.

понеділок, 22 квітня 2013 р.

Слідами віри митрополита Андрея


Проща 24-26 травня 2013 з Прилбич до Добромиля.
З нагоди ювілею 125-ліття вступу митрополита Кир Андрея Шептицького на новіціат оо. Василіан 24-26 травня 2013 планується піша проща з Прилбич до Добромиля. Святкове богослужіння на початок прощі відбудеться 24 травня о 10.00 у Прилбичах. Обід у Судовій Вишні о 16.оо. Ночівля 24 травня у Вовчищовичах, Мостиського району. Денний перехід 25 травня до с. Міжинець, Самбірського району. Вечером молитовні чування та розважання над молитвою Романа Шептицького перед вступом до монастиря. Прибуття прощі 26 травня о 12.00, у монастир св. Онуфрія отців Василіян у м. Добромиль завершиться Божественною Літургією.

середа, 17 квітня 2013 р.

Радісне визнання віри мати Моніки Полянської, ЧСВВ


 Місія Постуляції розпочинає видання серії життєписів Слуг Божих "Покликані до святості". У вступному слові описано, як проходить процес беатифікації і якими критеріями керується Церква у дослідженні слави мучеництва чи геройської практики чеснот. Перша книга серії опрацьована сестрами Василіанками розповідає про м. Моніку Полянську, ЧСВВ. Життєпис базований на документах у публіцистичному стилі розповідає про молодість, покликання, чернече життя та ісповідь віри Слуги Божої.

субота, 6 квітня 2013 р.

Отець Григорій - вірний душпастир

о. Григорій Косар (1867-1918)
Під час реколекційних наук у с. Бужок на Золочівщині вірні розповіли про о. Григорія Косара, пароха села у 1918 р. Отець Григорій душпастир у роки І світової війни свідомо пішов до смертельно хворого на тиф щоб уділити Святі Тайни. Священик віддав останню послугу хворому наражаючи себе на смертельну небезпеку. Однак в наслідок того сам заразився і незабаром помер. Свідчення душпастиря живе серед громади уже майже 100 років за могилою душпастиря доглядають бужани вірні гр-кат. громади св. Параскеви, а історію його жертвенного служіння розповідають усім гостям як будуючий приклад служіння душпастиря в часи лихоліття І світової війни. Збором матеріалів про його жертвенне життя займається душпастир громади о. Ігор Никифорук усім хто має інформацію про життя о. Григорія, зокрема на його попередній парохії у с. Ратищі, Зборівського повіту просимо надсилати на адресу Постуляційного центру УГКЦ.
о. Полікарп Марцелюк, ЧСВВ

пʼятниця, 29 березня 2013 р.

Слуга Божий Кир Андрей - у пошуках справедливості

А. Бабяк, Подвиг митрополита

Українське суспільство переживає часи економічних негараздів і пошук гідних умов життя та достойно оплачуваної праці творить нову дійсність - українську діаспору. Автор книги о. Августин Бабяк, від моменту розпаду СРСР з 1992 р. опікується українцями у Франції та Італії. Пасторальну працю отця надихає постать митрополита Андрея Шептицького. Слуга Божий Кир Андрей прийняв уряд душпастиря у часи кризи монархій Австроугорщини і Росії, у Польській республіці, оберігав  Церкву  від впливу тоталітарних ідеологій, готував Церкву до випробування атеїстичним режимом СРСР. У книзі Подвиг Митрополита Андрея Шептицького, як апостольського візитатора для українців (1920-1923), Тренто-Больцано 2013 - особа Слуги Божого митрополита Андрея представлена на основі уже відомих публікацій як і нових документів з архівів України, Польщі і Ватикану.